Kdo to volá? Zjistěte si údaje o volajícím dříve než hovor přijmete!

Kdo to volá? Zjistěte si údaje o volajícím dříve než hovor přijmete!

Jednou za čas se to stane snad každému. Na displeji mobilního telefonu se objeví neznámé číslo s podivnou předvolbou, případně takové, na kterém již na první pohled poznáme, odkud vítr vane – vlezlý telemarkeťák, který se nás bude snažit přesvědčit k nákupu „výhodných“ (čtěte jako předražených) služeb a zboží. Tedy v lepším případě. Některé linky nás pouze prozvoní a čekají, až jim zavoláme zpět. Někdy za cenu ztráty drahocenného času, jindy za velmi vysokou taxu, kterou nám naúčtuje operátor. Lze vůbec zjistit, kdo a proč volá a zda hovor přijmout nebo se mu vyvarovat?

Pozor na volání ze zahraničí

Ti zkušenější z nás prohlédnou volajícího podle tvaru telefonního čísla. Nemáte-li nikoho známého v zahraničí a nečekáte-li žádný důležitý hovor, rovnou se vyvarujte hovorů s čísly, které nezačínají předvolbou +420 (česká předvolba). A to zejména v případě, že vás číslo pouze prozvonilo. Většinou jde o automaty, které jsou naprogramovány tak, aby zkoušeli existenci náhodných čísel. Zavoláte-li zpět, počítejte se zvýšeným tarifem. Uvědomte si, že pokud s vámi volající skutečně potřebuje mluvit, nebude vás prozvánět.

Nenechte se napálit telemarketingovou nabídkou

Pokud vás volající neprozvání, ale skutečně s vámi chce hovořit, buďte obezřetní. Jde-li o telemarketingovou nabídku, rozhodně se nenechte vystresovat časovou tísní a neuvádějte žádné osobní údaje. Nechcete-li, aby vás volající nadále obtěžoval, vyžádejte si odstranění svého čísla z jeho seznamu. Pojmete-li podezření, že jde o nekalé obchodní praktiky, uvědomte Českou obchodní inspekci a v případě podezření na podvod Policii ČR.

Dejte na zkušenosti ostatních

Chcete-li si předtím, než neznámé číslo zvednete, zjistit, kdo je na druhé straně sluchátka, zkuste si volajícího vyhledat prostřednictvím služby KdoToVolá.cz. Na projektu se podílí jeho uživatelé, kteří do databáze přidávají zkušenosti s neznámými čísly a upozorňují na podvody a nevýhodné telemarketingové nabídky, které jsou ztrátou času. Součástí webu nejsou jen komentáře uživatelů, ale také spousta cenných rad, jak se bránit a jak si počínat v různých situacích a seznam telefonních předvoleb. Tato užitečná služba je zcela zdarma a určitě se ji vyplatí uložit mezi oblíbené weby.

Publikováno: 10. 07. 2013

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: kdo volal | nevyžádané hovory | neznámá telefonní čísla | telefonní předvolby