Kolik cm je palec?

Kolik cm je palec?

Máte potíže s převodem jednotek a zajímá vás, kolik cm je palec? Tato stará jednotka pro měření délky se používala v mnoha kulturách a dodnes je běžná ve Spojených státech amerických a zčásti i v Kanadě a ve Spojeném království. Od roku 1959 je palec definován jako 25,4 mm a není jednotkou soustavy SI.

Původ palce

Již samotný název napovídá, že jednotka byla odvozena od šířky palce. Francouzsky se palec označuje jako pouce, španělsky pulgada, holandsky suim a švédky tum. Tyto slova, stejně jako slovanské označení, mají dvojí význam – prst i jednotku dílky. Ovšem anglický název inch nemá s palcem nic společného a pochází z latinského uncia, což znamená dvanáctina. V Anglii se již od raného středověku termín inch definuje jako délka tří zrn ječmene. Název má římský původ a odkazuje ke dvanáctině stopy. Proto nelze s naprostou přesností konstatovat, zda prvotní jednotkou byl lidský palec, stopa nebo obilné zrno. Délkový palec měl v různých oblastech různé hodnoty. Například v Praze se používal „římský“ palec o délce 24,69 mm i v době, kdy byl v rakouských zemích normalizován patentem Marie Terezie na hodnotu 26,24 mm.

Jak se palec označuje?

Standardní označení palce je in, někdy značkou ″. Samostatnou značku má také stopa. Například označení 8' 3″ znamená 8 stop a tři palce. V USA je palec běžnou délkovou jednotkou a to samé platí také o Spojeném království, kde se běžně měří na palce. Palcové míry se staly standardem napříč mnoha průmyslovými odvětvími. V praxi jde například o rozměry pneumatik, displejů a jiných elektronických součástek, instalačních trubek apod.

Zajímají vás další věci?

Nyní již víte, že jeden palec má 2,54 cm. Ale jak je to s ostatními anglosaskými mírami? Stopa má 12 palců, yard je 36 palců a míle je 63 360 palců. Odpovědi na jiné zapeklité otázky vám prozradí tato online poradna! Mimo jiné se dozvíte i to, kdo je výrobce nářadí Parkside. A mnoho dalších zajímavých věcí...

Publikováno: 27. 03. 2016

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: kolik cm je palec | kolik je palec