Co je červený kratom?

Co je červený kratom?

O kratomu se v poslední době píše v takové míře, jako kdyby šlo o objev století. Ve skutečnosti jde o záležitost dávno známou. Strom patřící do čeledi kávovníků je pro své jedinečné účinky proslulý již velmi dlouho – zmínky o prášku z listí jakožto o substitutu opia pochází z roku 1836. Nyní však zažívá „hype“ v západním světě. Pozornost budí také červený kratom, který má diametrálně odlišné účinky od bílé varianty.

Z čeho se kratom vyrábí?

Kratom se obvykle užívá dvojím způsobem: z celých listů se vaří čaj, anebo se prášek (vyrábí se rozdrcením listů) rozpouští v horké vodě, a poté se přidá do jakéhokoliv nealkoholického nápoje. Mezi další možnosti užívání kratomu patří žvýkání usušených listů, či dokonce jejich kouření. Dostupné jsou také tablety, ovšem v jejich případě je nástup účinků pozvolnější a méně intenzivní.

Jaké druhy kratomů existují?

V zásadě existují tři hlavní druhy kratomů. Bílý, zelený a červený kratom. K dostání jsou také oblíbené varianty v podobě žlutého či zlatého kratomu, avšak v jejich případě nejde o samostatný druh, jako spíše o výsledek specifické metody zpracování, kdy listy prochází delším sušícím procesem. V čem se jednotlivé druhy kratomů liší? Samozřejmě v účincích. Zatímco bílý kratom stimuluje, energizuje a povzbuzuje organismus, zelený kratom snižuje stres, zvyšuje koncentraci a podle některých uživatelů navozuje lehkou euforii.

Jak účinkuje červený kratom?

Červený kratom je v podstatě „protipólem“ kratomu bílého. Stejně jako zelená varianta eliminuje stres, ovšem ještě ve větší míře. Oblíbený je především pro své zklidňující účinky a schopnost zmírnit úzkost. V minulosti se hojně užíval při potížích s nespavostí či jako utišující prostředek. Jinými slovy jde především o prostředek k odpočinku a relaxaci.