Kondenzační kotle šetří vaší kapsu i životní prostředí

Kondenzační kotle šetří vaší kapsu i životní prostředí

Zvažujete-li koupi nového plynového kotle, nabízí se hned dvě varianty. Kromě klasických konvenčních kotlů se v posledních letech dostávají do popředí zájmu kondenzační kotle, které využívají spalné teplo ze spalin a jsou proto mnohem efektivnější.

Jak fungují kondenzační kotle?

Výsledkem procesu spalování je vodní pára, která u běžných kotlů odchází společně se spalinami do atmosféry. U kondenzačních kotlů dochází ke kondenzaci většiny vodních par přímo ve spotřebiči a poté jsou znovu zužitkovány k ohřevu teplé vody. Účinnost systému je v porovnání s klasickým kotlem o 15 % větší a celková úspora nákladů za vytápění nižší o 25 %. Další výhodnou jsou mnohem nižší emise.

Pro koho jsou kondenzační kotle určeny?

Kondenzační kotle se hodí do novostaveb i starších domů, ovšem za předpokladu, že bude zajištěn tzv. nízkoteplotní spád – voda se musí do kotle vracet co nejstudenější. Teplotu vody ovlivňuje především velikost otopné plochy radiátorů, která by měla být co největší. Je proto vhodné kombinovat klasické radiátory s podlahovým vytápěním, případně využít samotížné systémy s větším množstvím vody (tedy staré typy velkých radiátorů). Vždy je však nezbytné konzultovat vhodnost systému s odborníkem.

Montáž a ovládání

Chcete-li využívat výhody kondenzačního kotle naplno, měli byste svěřit montáž do rukou odborné firmy. Pomůže vám s návrhem vhodných topných těles a správného odkouření pro odvod spalin. Odvod kondenzátu zajistí klasický odpad. Samotné užívání kotle je snadné a to především díky přehlednému fulltextovému digitálnímu displeji. Co se týče regulace teploty, závisí na konkrétním typu kotle. Teplotu je však většinou možno nastavit regulátory, které jsou umístěny přímo u kotle, dálkovým ovladačem nebo termostatickou hlavicí pro každou místnost zvlášť.

Kondenzační kotle slouží k vytápění a ohřevu užitkové vody, která je k dispozici v zásobníku. Jednou ročně je nezbytné odborné vyčištění. Cena kondenzačního kotle je o cca 30 % vyšší než konvenčního kotle a návratnost investice 5 – 7 let. Široký výběr kvalitních kondenzačních kotlů najdete na agtopeni.cz. Většina zboží je skladem a v opačném případě doba expedice nepřekročí dva dny. Společnost nabízí také odbornou montáž pro celou Jižní Moravu.