Žehlední JE radost

Žehlední JE radost

Po přečtení titulku se ženám pravděpodobně objeví úsměv od ucha k uchu. Žehlení a radost? Tyto dvě slova se k sobě hodí, asi jako formule 1 a dieselový motor. Nahlédneme-li však do historie žehlení, lehce dospějeme k závěru, že moderní ženy nemají s touto činností ani zdaleka tolik práce, jako jejich babičky či prababičky. S trochou nadsázky by se skutečně dalo konstatovat, že moderní žehlení je radost. Jste na pochybách? Pojďte se tedy s námi podívat na to, jak se žehlilo před lety a naopak v současnosti. Naše miniexkurze začíná v 15.století, kdy se se objevila první horká žehlička.

Položit na plotnu, zahřát a chvíli žehlit

Princip první žehličky byl přesně takový. Žehlička tehdy vypadala jako hlazený kovový blok s připevněným držadlem. Poté, co ji hospodyňka nahřála na plotně, mohla díky tepelné setrvačnosti kovového bloku na chvíli žehlit. Když vychladla (žehlička, ne hospodyňka), celý proces se zopakoval. Tvar tehdejší žehličky připomínal jakési chodidlo s trojúhelníkově zakončenou špičkou na přední a plochým okrajem na zadní straně. V průběhu času byla žehlička vylepšena o malé ohniště uvnitř, do kterého se vkládaly rozžhavené uhlíky či líh. Hospodyňkám tak odpadla nutnost neustálého nahřívání. Za kratší dobu vyžehlily mnohem více prádla a manželé byli nadšeni. První elektrické žehličky se objevily v 90.letech 20.století a později se do nich přidal termolegulátor a zvlhčovací zařízení (napařovací žehličky).

Moderní žena žehlí s generátorem

High-endovým představitelem jsou žehličky s parním generátorem, které se mohou pochlubit vysokým výkonem a celou řadou užitečných funkcí. Díky nim se z žehlení stane příjemná kratochvíle a to doslova. Znáte snad ženu, která neocení bezpečné automatické vypínání, bezpečnostní nastavitelný termostat, zvláštní tlačítko pro získání a udržení stálého proudu páry, vertikální odkládací pozici přístroje a další vychytávky? Moderní žehlička je pro ženu nejlepším přítelem, který ji bude bez řečí dělat společnost za každého počasí a ročního období. A abychom nezapomněli, moderní žehlící plochy, jako je Gemini (keramika a nerez) velmi snadno kloužou a vyžehlí i záhyby...najdete je na levneelektro.cz.