Kořenový systém, který čistí odpadní vodů důkladněji než chemie
Kořenová čistírna odpadních vod je sice poměrně neznámý, ale o to zajímavější pojem. Jde o alternativu k mechanicko-biologické (tedy klasické) čističce, která funguje na podobném principu jako mokřady. Čištění vody v nich probíhá samovolně a není k němu zapotřebí elekřina nebo chemické látky.
Kořenová čistička odpadních vod funguje na principu průtoku předčištěné odpadní vody kořenovým filtrem. Předtím, než voda dorazí ke kořenovému filtru, však musí být zbavena mechanických nečistot a to buď anaerobně nebo ve vícekomorovém septiku. Obce k předčištění využívají sedimentační nádrže.
Voda, který je zbavena všech mechanických nečistot, vtéká do kořenového filtru , který tvoří mokřadní vegetace. Zde se zdrží přibližně deset dní, během kterých je díky přirozeným procesům pročištěna. V kořenové čističce neustále probíhají biologické a oxidačně redukční pochody, jejichž výsledkem je přeměna nebezpečných látek na neškodné složky.
Jedinou nevýhodou kořenové čističky je vyšší pořizovací cena, která se v případě rodinného domu pro 4 – 5 obyvatel pohybuje mezi 100 – 150 tisíci Kč. Pro srovnání, menší kvalitní domovní čistírna stojí přibližně 80 – 100 tisíc Kč, kvalitní „krabicová“ pak zhruba polovinu.
Nutnost prvotní investice však vyvažují zanedbatelné náklady na provoz, ale také údržbu a amortizaci. Systém je velmi jednoduchý a vysoce odolný vůči negativním vlivům prostředí. Neméně důležitý je samozřejmě i ekologický fakor, tedy perfektně vyčištěná voda i bez pomocí nebezpečných látek.
Pokud vás alternativní způsob čištění odpadních vod zaujal, přečtěte si o něm více na grania.cz. Rodinná společnost se na projektantskou činnost a realizaci úzce specializuje a má v oboru letité zkušenosti, které může zúročit i na vaší zahradě.
Publikováno: 25. 06. 2013
Kategorie: Bydlení