Která země má nejlepší kávu?

Která země má nejlepší kávu?

Zklameme vás, neřekneme vám pouze jeden jediný stát. To totiž ani dobře není možné. Stejně jako v jiných oblastech života i v kávě každý preferuje něco trochu jiného, takže nelze stanovit univerzálního vítěze. Poradíme vám ale, z jakých zemí by vám tento lahodný mok mohl nejvíce chutnat. Obecně se věří, že nejlepší podmínky pro pěstování mají kávová zrna ve Střední Americe. Populární je třeba ale i káva z Madagaskaru. Na světě je 80 zemí, které mají vhodné klimatické podmínky pro kávovníky, avšak jen 50 z nich je schopno průmyslové výroby kávy. Chuť kávy ovlivňuje, podobně jako u hroznů, nadmořská výška, klimatické a další podmínky. Stejný druh kávy se může dramaticky lišit v chuti v závislosti na slunečním záření, srážkách a složení půdy. Kde vás tedy čeká to nejlepší?

Kolumbie

Chcete si vychutnat dobrého turka, nebo espresso? Použijte kvalitní arabiku z Kolumbie, která dodává 15 % světové kávy. Oblíbené jsou kávy Supremo, Extra a Excelso s bohatou chutí. Supremo těžko seženete, ale i Extra je silná a energizující. Excelso je pak mixem obou těchto káv, je kyselejší.

Guatemala

Guatemalská káva roste v horských oblastech, kde se rozvine intenzivnější nakyslá chuť. Nejznámějším druhem je Antigua Volcanic, v jejímž aroma lze cítit náznaky kouře. Díky oceánským větrům má káva lehkou chuť.

Kostarika

Vynikající volbou pro vaše plnoautomatické kávovary, moka konvičky či jakékoliv jiné pomocníky, jež používáte na přípravu nápoje, jsou zaoblená kostarická zrna. Zpracovávají se za mokra, rostou na vulkanických půdách a mají bohatou oříškovou chuť. Nejznámějšími odrůdami jsou Margarita, Cashier a Costa Rica.

Arabský poloostrov

Pěstuje se v horách Jemenu na jihozápadě Arabského poloostrova a je považována za jednu z nejlepších káv na světě. Arabská Mocha má čokoládovou chuť, kterou byste podle vzhledu rozhodně netipovali. Zrnka jsou totiž poměrně nestandardní a malá. Vyváží se ale velmi málo, protože se jí nevypěstuje moc. Exportují se spíš odrůdy Matari, Sharki a Sanani.

Etiopie

Známá je odrůda Harrar pěstovaná v malých rolnických farmách. Může mít kořeněnou či ovocnou příchuť.

Jamajka

Naši kávovou cestu kolem světa uzavřeme v Jamajce. Káva odsud byla dokonce zmíněna v jedné z Bondovek. Má klasickou chuť, je však velmi drahá. Voní trochu jako rum, vývoj kávy z Jamajky je ale vysoce regulován, proto ta cena. Tak jakou kávu si do svého kávovaru DeLonghi pořídíte vy?

Publikováno: 16. 02. 2023

Kategorie: Strava

Autor: Adam