Mýty o mobilních telefonech: Nevěřte všemu, co slyšíte!

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našeho života. S jejich rozšířením se ovšem šíří i řada mýtů a omylů. Pojďme se podívat na ty nejčastější a zbavit se jich jednou provždy!

Mýtus č. 1: Plné nabití a následné vybití baterie prodlužuje její životnost

Realita: Moderní baterie typu Li-Ion nemají paměťový efekt, takže tento postup nemá vliv na jejich životnost. Naopak, hluboké vybíjení může baterii spíše poškodit. Doporučuje se udržovat baterii nabitou v rozmezí 20 % – 80 %. Zajímavé jsou i další mýty o nabíjení baterií.

Mýtus č. 2: Vypnutí telefonu šetří baterii

Realita: Vypnutí telefonu sice šetří baterii, ale v praxi se jedná o zanedbatelné množství energie. Pokud telefon používáte běžně, není nutné ho kvůli šetření baterie vypínat. Stačí aktivovat režim nízké spotřeby.

Mýtus č. 3: Používání neoriginální nabíječky ničí baterii

Realita: Používání neoriginální nabíječky s odpovídajícími parametry (napětí, proud) baterii nepoškodí. Důležité je vyhýbat se nekvalitním nabíječkám z pochybných zdrojů, které mohou být nebezpečné.

Mýtus č. 4: Telefon s IP68 je voděodolný

Realita: IP68 udává pouze odolnost proti prachu a vodě do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut. Telefon by se neměl ponořovat do hloubky a ani by neměl být vystaven proudu tekoucí vody. Další informace na téma vodotěsnost telefonu ip 68 najdete na Wired.cz.

Mýtus č. 5: Černá tapeta šetří baterii

Realita: Černá tapeta šetří baterii pouze u telefonů s OLED displejem. U LCD displejů nemá vliv na spotřebu energie.

Mýtus č. 6: Antiviry pro mobilní telefony jsou nutné

Realita: Riziko napadení mobilního telefonu virem je poměrně nízké. Pokud instalujete aplikace pouze z oficiálních obchodů, antiviry nejsou nezbytné.

Mýtus č. 7: Mobilní telefony způsobují rakovinu

Realita: Vědecké studie neprokázaly žádnou souvislost mezi používáním mobilních telefonů a rakovinou.

Mýtus č. 8: Telefon u ucha zhoršuje sluch

Realita: Používání mobilního telefonu u ucha může vést k dočasnému zhoršení sluchu, ale nemá dlouhodobé následky. Důležité je dodržovat doporučenou délku hovorů a používat handsfree.

Mýtus č. 9: Mikrovlnné záření z mobilních telefonů škodí

Realita: Mikrovlnné záření z mobilních telefonů je nízké intenzity a nepředstavuje pro lidské zdraví žádné riziko.

Mýtus č. 10: Moderní telefony nepotřebují chladit

Realita: I moderní telefony se při náročném používání mohou přehřívat. Proto je důležité chránit je před přímým slunečním zářením a nenechávat je v horkých prostředích.

Nevěřte slepě všem informacím, které se o mobilních telefonech šíří. Ověřujte si fakta a používejte zdravý rozum. V případě nejasností se obraťte na odborníky.

Publikováno: 02. 03. 2024

Kategorie: Technika

Autor: Adam