Na co se ptát při výběru garážových vrat

Na co se ptát při výběru garážových vrat

Obsah článku:
  1. K čemu slouží?
Garáž máme k dispozici většinou u rodinného domu. Chrání náš vůz před zloději i rozmary počasí a ne vždy slouží jen jako garáž, ale třeba i další vstup do domu. Základním prvkem jsou tak garážová vrata. Nad čím se zamyslet při jejich výběru?

K čemu slouží?

Často zapomínáme na nejdůležitější bod, k čemu všemu naše garáž slouží. Jen na parkování vozu nebo již zmiňovaný další domovní vchod? Nebo ji používáme i jako odkládací prostor pro sezónní věci, parkoviště pro sekačku a malou dílnu? Zamyslet se pak musíme nad tím, kolik různých poliček a regálů potřebujeme a kde jsou umístěné, i to hraje roli ve výběru garážových vrat. V neposlední řadě by nás mělo zajímat samotné umístění garáže. Je na našem soukromém pozemku s dostatkem místa před ní, nebo vyjíždíme přímo do rušné ulice? Je výjezd do kopce nebo na rovinu? Na všechny tyto otázky bychom měli znát odpověď ještě před tím, než se pustíme do výběru, protože nám pomohou zaměřit se na správný způsob otevírání vrat.
  • Nejoblíbenější jsou sekční garážová vrata, která potřebují jen minimální prostor před garáží. Jednotlivé panely se zasouvají dovnitř podél stropu garáže a tento typ je tak skvělým řešením i pro vjezdy do svahu nebo do ulice, kde by jiný typ vrat mohl působit problémy. Výhodou je, že stěny zůstávají volné k umístění regálů a polic, nevýhodou může být snížení vjezdového otvoru a výšky garáže. Mechanismus zasouvání potřebuje cca 10 – 15 cm prostoru, o který se výška sníží, není tak vhodný pro nízké garáže.
  • Problémy s výškou řeší posuvná vrata, která fungují na stejném principu, ale zasouvají se podél zdi. Nijak se tak nesníží samotná výška garáže ani vjezdu. Výhodu je možnost jen částečného otevření, což využijeme například při procházení do domu ze zahrady. Za nevýhodu může být považováno zasouvání podél jedné stěny, na kterou tak nelze umístit žádné police.
  • Tradičním řešením, pokud máme dostatek prostoru, mohou být i dvoukřídlá vrata. Ta se otevírají do stran a vyžadují dostatek prostoru před samotnou garáží, nijak ale nezasahují do vnitřního prostoru.
Způsob, jakým se garáž otevírá, rozhoduje o tom, zda její užívání bude pohodlné a bezproblémové. Vyplatí se proto zamyslet se nad našimi zvyky a představami před samotným výběrem garážových vrat.

Publikováno: 13. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam