NEN aneb kam tečou peníze ze státního rozpočtu

NEN aneb kam tečou peníze ze státního rozpočtu

Už jsme to párkrát zažili, takže bychom na to měli být věru zvyklí, i přesto nás každá taková zpráva zabolí a zas uřízne kousek z koláče důvěry v naši zemi zaslíbenou, respektive v instituce, jež ji spravují. Tentokrát se pomyslným tunelem stal nástroj zvaný NEN. Kdo ho používá a proč? Z jakého důvodu NEN Ministerstvo pro místní rozvoj obhajuje, i když už stál daňové poplatníky 600 000 000 Kč? Pokusíme se na tyto otázky najít srozumitelné odpovědi.

Co je NEN a proč ho (ne)používat?

V Kocourkově to prý funguje tak, že starosta vždycky přijde s nějakým zlepšovákem, ať už to jsou papírové vrtule na turbínách větrných elektráren či lepení děr na silnicích sádrou zabarvenou do černa, o ušetřené peníze daňových a nevědomých poplatníků se pak starosta rozdělí se svými kumpány. No a v Čechách to funguje tak, že ministerstvo ví, komu zadat zakázku, aby ušetřilo, tedy vlastně vydělalo. Aby se tak nedělo, nechalo si MMR vytvořit pozoruhodný systém zvaný Národní elektronický nástroj, který měl pomáhat rozdělovat veřejné zakázky poctivým způsobem. Už samotný vznik NEN je opředen několika záhadami, jež se snaží rozluštit i Policie ČR. A není sama. Do luštění záhad se pustil i evropský OLAF. Studii, kterou evropská komise vydala, bohužel nikdo nemůže najít. MMR ji ukrylo na místo, jež se stalo součástí soutěže Hledání ztraceného pokladu, a tvrdí, že její zveřejnění by bylo protizákonné, protože ke studii nedostali autorská práva. Tímto si MMR vysloužilo bod za dodržování autorského zákona.

Kážou vodu, pijí víno

Na NEN se mnozí těšili už od roku 2011, software měl údajně zjednodušit zadávání veřejných zakázek a podpořit jejich transparentnost, dokonce měl prý urychlit i práci zadavatelů. Praxe je však opačná a jeho používání se všichni vyhýbají, teda alespoň ti, za nimiž musí být vidět v práci nějaké výsledky. A tak se MMR začíná zabývat myšlenkou, že zákonem jeho používání nařídí, aby zachránilo, co zvoralo, a především svoji kůži. Jeho zrušení vzhledem k čerpání peněz z evropského fondu bude stát nás poplatníky nemalé peníze a někoho pravděpodobně i svobodu. Vypadá to, že ČR si ještě na komputerovou evoluci ve státní správě počká.

Publikováno: 30. 01. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: mmr | NEN