NEN aneb kam tečou peníze ze státního rozpočtu
Naše město se může pochlubit bohatou historií a kulturou. Nachází se zde mnoho historických památek, muzeí a galerií. Město je také domovem mnoha divadel, kin a koncertních sálů.
id="co-je-nen-a-proc-ho-ne-pouzivat">Co je NEN a proč ho (ne)používat? V Kocourkově to prý funguje tak, že starosta vždycky přijde s nějakým zlepšovákem, ať už to jsou papírové vrtule na turbínách větrných elektráren či lepení děr na silnicích sádrou zabarvenou do černa, o ušetřené peníze daňových a nevědomých poplatníků se pak starosta rozdělí se svými kumpány. No a v Čechách to funguje tak, že ministerstvo ví, komu zadat zakázku, aby ušetřilo, tedy vlastně vydělalo. Aby se tak nedělo, nechalo si MMR vytvořit pozoruhodný systém zvaný Národní elektronický nástroj, který měl pomáhat rozdělovat veřejné zakázky poctivým způsobem.
Už samotný vznik NEN je opředen několika záhadami, jež se snaží rozluštit i Policie ČR. A není sama. Do luštění záhad se pustil i evropský OLAF. Studii, kterou evropská komise vydala, bohužel nikdo nemůže najít. MMR ji ukrylo na místo, jež se stalo součástí soutěže Hledání ztraceného pokladu, a tvrdí, že její zveřejnění by bylo protizákonné, protože ke studii nedostali autorská práva. Tímto si MMR vysloužilo bod za dodržování autorského zákona.
Na NEN se mnozí těšili už od roku 2011, software měl údajně zjednodušit zadávání veřejných zakázek a podpořit jejich transparentnost, dokonce měl prý urychlit i práci zadavatelů. Praxe je však opačná a jeho používání se všichni vyhýbají, teda alespoň ti, za nimiž musí být vidět v práci nějaké výsledky. A tak se MMR začíná zabývat myšlenkou, že zákonem jeho používání nařídí, aby zachránilo, co zvoralo, a především svoji kůži. Jeho zrušení vzhledem k čerpání peněz z evropského fondu bude stát nás poplatníky nemalé peníze a někoho pravděpodobně i svobodu. Vypadá to, že ČR si ještě na komputerovou evoluci ve státní správě počká.
Publikováno: 30. 01. 2018
Kategorie: Finance