Na úvěr již nedosáhnete tak snadno. Podmínky jsou přísnější než v minulosti

Na úvěr již nedosáhnete tak snadno. Podmínky jsou přísnější než v minulosti

Přepočítali jste se, nevyšly vám peníze a do výplaty daleko? Máte štěstí – nabídka rychlých úvěrů je bohatá a s trochou štěstí budete mít peníze za pár (desítek) minut na účtu. A dodržíte-li základní pravidla bezpečného úvěrování, dokonce se nemusíte bát, že z vás věřitel „stáhne kůži“. Celá půjčková záležitost má jediný háček: musíte se prokázat jako solidní klient, jinak na finanční injekci nedosáhnete.

Mikropůjčka není levná

Na papíře vypadají nabídky mikropůjček nevinně, ale ve skutečnosti patří k nejdražším produktům. Za rychlost a poměrně bezproblémové schválení se zkrátka platí, a mimo to musíte akceptovat několik dalších podmínek. Především kratší dobu splatnosti a vyšší sankce v případě nedodržení splátkového kalendáře, respektive prodlení se splátkou (mikroúvěry se obvykle splácí jednorázově – v plné výši). Mnohem výhodněji se jeví klasické půjčky s delší dobou splatnosti - například ta od Hello Bank. Oproti běžným úvěrům se však mikropůjčky pohybuje v nižších částkách (často si lze půjčit jen několik stokorun). Důvodem vyšších úrokových sazeb a sankcí je vyšší rizikovost. Poskytovatelé úvěrů jsou si vědomí, že podstatnou část žadatelů tvoří lidé s nižšími příjmy. Potenciální riziko nesplácení je u této skupiny vyšší, proto je kompenzováno horšími podmínkami. Důležité informace, které se vám mohou při sjednávání půjčky hodit, najdete na Navigátoru úvěrů.

Kdy si (ne)můžete půjčit?

Půjčit si navzdory záznamu v negativním registru dlužníků nebyl v minulosti problém. Po změně legislativy však nemají zájemci se „škraloupem“ na růžích ustláno. Úvěrové společnosti kontrolují veřejné databáze (zpravidla SOLUS, BRKI a NRKI) a k prohřeškům přihlíží. V praxi to sice neznamená, že člověk se záznamem v registru se žádostí o mikropůjčku neuspěje, ale může za ni zaplatit více než zájemce s neposkvrněnou platební morálkou. I proto je vhodné hledat nejvýhodnější nabídku a spíše než podle výše úroků hledět na RPSN (roční procentní sazba nákladů), která objektivně reflektuje výhodnost půjčky. Nezapomeňte se také seznámit s výší poplatků za porušení splátkového kalendáře – mohou vás nepříjemně překvapit. Praktickým nástrojem pro objektivní porovnání nákladů je tato kalkulačka spotřebitelského úvěru.

Publikováno: 13. 11. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Adam