Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Finance

Na úvěr již nedosáhnete tak snadno. Podmínky jsou přísnější než v minulosti

Přepočítali jste se, nevyšly vám peníze a do výplaty daleko? Máte štěstí – nabídka rychlých úvěrů je bohatá a s trochou štěstí budete mít peníze za pár (desítek) minut na účtu. A dodržíte-li základní pravidla bezpečného úvěrování, dokonce se nemusíte bát, že z vás věřitel „stáhne kůži“. Celá půjčková záležitost má jediný háček: musíte se prokázat jako solidní klient, jinak na finanční injekci nedosáhnete.

Mikropůjčka není levná

Na papíře vypadají nabídky mikropůjček nevinně, ale ve skutečnosti patří k nejdražším produktům. Za rychlost a poměrně bezproblémové schválení se zkrátka platí, a mimo to musíte akceptovat několik dalších podmínek. Především kratší dobu splatnosti a vyšší sankce v případě nedodržení splátkového kalendáře, respektive prodlení se splátkou (mikroúvěry se obvykle splácí jednorázově – v plné výši). Mnohem výhodněji se jeví klasické půjčky s delší dobou splatnosti – například ta od Hello Bank. Oproti běžným úvěrům se však mikropůjčky pohybuje v nižších částkách (často si lze půjčit jen několik stokorun).

Důvodem vyšších úrokových sazeb a sankcí je vyšší rizikovost. Poskytovatelé úvěrů jsou si vědomí, že podstatnou část žadatelů tvoří lidé s nižšími příjmy. Potenciální riziko nesplácení je u této skupiny vyšší, proto je kompenzováno horšími podmínkami. Důležité informace, které se vám mohou při sjednávání půjčky hodit, najdete na Navigátoru úvěrů.

Kdy si (ne)můžete půjčit?

Půjčit si navzdory záznamu v negativním registru dlužníků nebyl v minulosti problém. Po změně legislativy však nemají zájemci se „škraloupem“ na růžích ustláno. Úvěrové společnosti kontrolují veřejné databáze (zpravidla SOLUS, BRKI a NRKI) a k prohřeškům přihlíží. V praxi to sice neznamená, že člověk se záznamem v registru se žádostí o mikropůjčku neuspěje, ale může za ni zaplatit více než zájemce s neposkvrněnou platební morálkou. I proto je vhodné hledat nejvýhodnější nabídku a spíše než podle výše úroků hledět na RPSN (roční procentní sazba nákladů), která objektivně reflektuje výhodnost půjčky.

Nezapomeňte se také seznámit s výší poplatků za porušení splátkového kalendáře – mohou vás nepříjemně překvapit. Praktickým nástrojem pro objektivní porovnání nákladů je tato kalkulačka spotřebitelského úvěru.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *