Při výběru zahradního nábytku zohledněte náročnost údržby. Jak jsou na tom jednotlivé materiály?

Při výběru zahradního nábytku zohledněte náročnost údržby. Jak jsou na tom jednotlivé materiály?

Jaro je konečně tady a s ním i krásné chvilky strávené na zahradě. Pokud jste však zjistili, že pro váš stávající zahradní nábytek byla loňská sezona tou poslední a chystáte se na pořízení nového setu, nezapomeňte při výběru zohlednit i náročnost údržby. Zatímco některé materiály jsou téměř bezúdržbové, jiné vyžadují pravidelnou péči. Tou můžete životnost nábytku významně prodloužit a zachovat jeho vlastnosti. Stačí se držet základních pravidel: odstranit z konstrukce nečistoty a ošetřit k tomu určeným přípravkem.

Údržba plastového nábytku

Pakliže vaše volba padne na plastový zahradní nábytek s výpletem, nebudete si muset s údržbou příliš lámat hlavu. Konstrukci jednoduše otřete od prachu a aplikujte na ni speciální čistič, který si spolehlivě poradí s jakýmkoliv druhem plastu včetně umělého ratanu. Zbavíte se díky němu mastnoty, oleje, prachu, otisků prstů i sazí a dalších případných nečistot. Čistič zároveň slouží jako prevence a nečistoty odpuzuje dlouhodobě. Dejte si však pozor na podezřele levné plastové sety – laciné plasty mají tendenci ztrácet původní odstín a špína se dostává hlouběji do struktury plastu. Je-li to ve vašich finančních možnostech, zvolte plast se speciální ochranou povrchu.

Zahradní nábytek z masivního dřeva

Mnohem náročnější na údržbu je ovšem nábytek z masivního dřeva - po vyčištění se musí ošetřit údržbovým olejem, lazurou či lakem. Tento proces si navíc musíte zopakovat dvakrát do roka - ideálně na jaře i na podzim. Dřevo je zkrátka náročnější než plast, ale vrátí vám to v jiných ohledech.

Jak pečovat o nábytek z kovu?

Kov přece do venkovního prostředí nepatří, anebo ano? Možná vás to překvapí, ale ani péče o kovový zahradní nábytek není časově náročná. Samozřejmě za předpokladu kvalitně zpracovaného výrobku s patřičnou ochranou proti korozi. Takový nábytek v případě potřeby opláchnete vodou a poté osušíte. Čistě kovovou konstrukci můžete bez obav nechat na zahradě i přes zimu. Pokud nábytek výrobce opatřil speciální povrchovou vrstvou, raději ho uskladněte na suchém místě. Nezapomeňte však na doplňkové materiály - ty údržbu logicky vyžadují. Kvalitní a přitom cenově dostupné sety nabízí například Baumax.

A co populární teak?

Zahradní nábytek z teakového dřeva je rok od roku oblíbenější. Mohou za to punc luxusu a stále dostupnější ceny. Pokud se vám exotická dřevina zalíbila, měli byste vědět, že ačkoliv je teakové dřevo trvanlivé, stejně jako všechny ostatní přírodní materiály přirozeně stárne a postupem času šedne. Respektive se na něm tvoří charakteristická patina a na povrchu se začínají objevovat vroubky. Pro některé lidi je tato vlastnost důvodem, proč tento typ dřeviny vyhledávají. Jiní si naopak jednou za čas zahradní nábytek zbrousí a patinu odstraní. Typickou barvu a vlastností lze obnovit pomocí speciálního oleje. Na zimu raději nábytek uskladněte v suchu, celoroční pobyt venku v našich podmínkách teaku nesvědčí.

Publikováno: 24. 04. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam