Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Bydlení

Některé dveře mají koule! A ne bezdůvodně…

Předchozí článek jsme věnovali důležitému interiérovému prvku, který je nedílnou součástí každých dveří. Prozradili jsme vám, na co se při výběru kliky a kování zaměřit, ale záměrně jsme vynechali specifický typ kliky, který se chlubí vyšší bezpečností – kouli.

Koule na dveře mají široké spektrum využití. Jde o dveřní doplněk, který je obdobou klasického kování, přičemž koule má stejnou funkci jako kliky. Rozdíl tkví ve způsobu otevírání – dveře se otevřou po otočení dveřní koule. Otočení koulí však není tak snadné jako otevírání klasickou klikou a právě to ocení starostliví rodiče, stejně jako majitelé vynalézavých domácích mazlíčků.

Koule se často využívají také v prostorách, ve kterých je nežádoucí, aby se do nich dostal někdo dostal. V takovém případě jsou vhodné takzvané fixní koule, které znemožňují otevírání dveří. Najdete je však také na vstupních brankách, v restauracích, hotelích, administrativních budovách apod.

Ze kterých materiálů se koule do dveří vyrábí?

Podobně jako u ostatních variant klik a kování, se i koule do dveří vyrábí z mnoha druhů materiálů. Cenově nejdostupnější jsou koule z hliníku, ale mnohem odolnější bývají koule z nerezi, chromu, bronzu a mosazi. Za tyto varianty si sice budete muset připlatit, ale na druhou stranu vám vydrží velmi dlouho.

Koule do dveří podle provedení

Koule do dveří nerozlišujeme pouze podle toho, zda jde o otočnou nebo fixní variantu. K mání jsou koule s rozetou i bez ní (pozn. rozeta – otvor na klíč) a speciálním typem jsou takzvané americké kliky, které mají podobu otočných koulí s integrovaným zámkem přímo v kouli.

Prodejci nabízí koule také v hranatém provedení a přestože o koule v pravém smyslu slova nejde, mají oproti „opravdovým“ koulím výhodu – jsou ergonomičtější a lépe se otevírají.

Model Diamante značky Cobra - je to ještě koule? V každém případě jde o elegantní a praktické řešení.
Model Diamante značky Cobra – je to ještě koule? V každém případě jde o elegantní a praktické řešení.

A kde se po koulích do dveří poohlédnout? Kde jinde, než na www.kovani-design.cz. Právě zde dostanete garanci nejnižší ceny a navíc si můžete vybrat i mezi spoustou praktických dveřních doplňků jako je kukátko, krytka na panty, dveřní zarážka, stavěč nebo dveřní samozavírač.