Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Nízkoenergetické a pasivní domy – hit moderního stavebnictví

V poslední době se to na internetu a v magazínech o bydlení hemží termíny „pasivní“ a „nízkoenergetický“. Téměř každý, kdo se chystá na novostavbu, se rozhoduje, zda vsadí na první nebo druhou variantou. Ale skutečně je všem jasné, co od bydlení těchto typů čekat? Připravili jsme pro vás definice, na základě kterých nabídkám stavebních společností lépe porozumíte.

Co to znamená, když je dům nízkoenergetický?

Nízkoenergetickým domem rozumíme objekt, pro jehož vytápění ročně nespotřebujeme více než 50 kWh/m2. Největším rozdílem, oproti klasické stavbě, je lepší izolace, což ovšem neznamená, že je v nízkoenergetických stavbách lepší tepelná pohoda a zdravější prostředí pro život. Výsledek vždy závisí na kvalitě použitých materiálů a technologii jejich zpracování. Jednoduše řečeno na výběru stavební firmy, která se práce chopí zodpovědně.

V nízkoenergetických stavbách nachází využití moderní vzduchotechnické systémy, které zaručují úsporu a zároveň v nich nedochází ke vzniku bakterií a plísní. Kvalitní rekuperace a stavba samotná je ovšem stále relativně nákladná, což mnoho zájemců o nízkoenergetické domy odrazuje. Na druhou stranu jde o investici, která se v budoucnu vrátí.

A když je pasivní?

Pasivní domy jsou ještě úspornější než ty nízkoenergetické. Roční měrná spotřeba pasivní stavby by neměla přesáhnout 20 kWh/m2. Dochází pouze k minimálním únikům tepla, čemuž je často podřízen celkový tvar objektu a množství zasklených ploch. Ostatní aspekty jsou velmi podobné těm, které jsme zmínili u nízkoenergetických domů. Samozřejmě kromě pořizovací ceny, která je ještě o něco vyšší. Obejdete-li se však bez složitého otopného systému a jiných „zbytečných“ prvků v podobě velkých zasklených ploch nebo krbu, dostanete se velmi blízko k ceně, za kterou lze postavit nízkoenergetický dům. Výhody jsou zřejmé – minimální provozní náklady, ale i dobrý pocit z toho, že jste se přičinili o zdravější životní prostředí.

Pokud vás stavba pasivního nebo nízkoenergetického domu zaujala, doporučujeme si nastudovat informace v magazínu borekstavitellive.cz. Autoři se inspirovali populárním britským seriálem pro děti (Bob the Builder) a pravidelně přináší informace, které vám pomohou najít vhodnou stavební firmu.