Věčný boj s nadváhou, aneb 12 tipů, jak konečně zhubnout

Věčný boj s nadváhou, aneb 12 tipů, jak konečně zhubnout

Češi dlouhodobě patří k nejobéznějším národům v Evropské unii. Když se na ulici pořádně rozhlédnete, zjistíte, že na oné studii skutečně něco bude. Problémy s nadváhou má stále více lidí a jak to tak vypadá, problémy s obezitou se budou do budoucna jenom stupňovat. Stále více lidí řeší, jak co nejrychleji a nejefektivněji zhubnout. Existuje snad sto „zaručených“ způsobů, které jsou v boji s obezitou účinné. V praxi to však vypadá úplně jinak. Pro výrobce „zázračných“ prášků a nápojů na hubnutí je obezita zlatým dolem. Čím rychleji budou tlouštíci přibývat, tím větší zisky do kasičky společností vyrábějících zázračné přípravky na hubnutí poputují.  Mnoho rad jak zhubnout, najdete také na webu. Magazíny pro maminky jsou plné zaručeně účinných návodů na diety a podobně. Boj s nadváhou je však pro většinu lidí něco jako boj s větrnými mlýny. Některé diety jsou poměrně účinné, ale jen za cenu zdravotních rizik. Za jiné přípravky dáte velmi vysoké částky a ve finále zhubnete o pár kilo. A to jenom proto, že vám nezbude na pořádné jídlo a vy budete hladově. Takže jak zhubnout?

1. Nevynechávejte snídani

Vynechání snídaně vám nepomůže zhubnout. Mohli byste přijít o důležité živiny a nakonec byste mohli během dne více svačit, protože byste měli pocit hladu.

2. Jezte pravidelně

Jídlo v pravidelnou dobu během dne pomáhá rychleji spalovat kalorie. Snižuje také pokušení mlsat potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru.

3. Omezte konzumaci alkoholu

Alkohol je zlo. Běžná sklenka vína může obsahovat tolik kalorií jako kousek čokolády. Časem může nadměrné pití snadno přispět k nárůstu hmotnosti. Dobrou volbou nejsou ani nejlepší koktejly z vodky!

4. Jezte hodně ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina mají nízký obsah kalorií a tuků a vysoký obsah vlákniny - 3 základní složky pro úspěšné hubnutí. Obsahují také spoustu vitamínů a minerálů.

5. Buďte aktivnější

Aktivita je klíčem k hubnutí a udržení váhy. Kromě toho, že cvičení přináší mnoho zdravotních výhod, pomáhá spalovat přebytečné kalorie, které se vám nedaří shodit pouze stravou.

6. Pijte hodně vody

Lidé si někdy pletou žízeň s hladem. Můžete tak skončit s příjmem dalších kalorií, i když ve skutečnosti potřebujete sklenici vody.

7. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Potraviny obsahující hodně vlákniny vám pomohou udržet pocit sytosti, což je ideální pro hubnutí. Vláknina se nachází pouze v potravinách rostlinného původu, jako je ovoce a zelenina, oves, celozrnné pečivo, hnědá rýže a těstoviny a fazole, hrách a čočka.

8. Čtěte etikety na potravinách

Znalost čtení etiket na potravinách vám pomůže vybrat si zdravější varianty. Pomocí informací o kaloriích zjistěte, jak konkrétní potravina zapadá do vašeho denního kalorického příjmu v rámci plánu na hubnutí.

9. Používejte menší talíř

Používání menších talířů vám může pomoci jíst menší porce. Používáním menších talířů a misek si můžete postupně zvyknout jíst menší porce, aniž byste měli hlad. Trvá asi 20 minut, než žaludek oznámí mozku, že je plný, proto jezte pomalu a přestaňte jíst dříve, než se budete cítit plní.

10. Nezakazujte si potraviny

Nezakazujte si v rámci svého plánu hubnutí žádné potraviny, zejména ty, které máte rádi. Zakazování potravin ve vás pouze vyvolá větší chuť na ně. Neexistuje důvod, proč byste si nemohli občas dopřát nějakou pochoutku, pokud se budete držet v rámci svého denního kalorického přídělu.

11. Nedělejte si zásoby nezdravých potravin

Abyste se vyhnuli pokušení, neskladujte si doma nezdravé potraviny - například čokoládu, sušenky, chipsy a sladké perlivé nápoje. Místo toho volte zdravé svačiny, jako je ovoce, nesolené rýžové a ovesné placky, nesolený nebo neslazený popcorn a ovocné šťávy.

12. Plánujte si jídlo

Zkuste si naplánovat snídani, oběd, večeři a svačinu na celý týden a dbejte na to, abyste dodrželi svůj kalorický limit. Může vám pomoci sestavit si týdenní nákupní seznam.