Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Finance

Obávaný registr dlužníků: Co byste o něm měli vědět?

Chystáte se na žádost o půjčku, ale nejste si jistí, zda splňujete všechna kritéria ze strany poskytovatele? Pokud vám dělají vrásky předchozí závazky, v rámci kterých jste měli problémy se splácením, možná se vaše jméno dostalo až do registru dlužníků. Tato skutečnost vás může nemile zaskočit právě při sjednávání dalších úvěrů – většina solidních poskytovatelů totiž registry prověřuje a na základě získaných informací rozhoduje o tom, zda žádost (ne)schválí.

Registrů dlužníků je více, ale nejpoužívanějšími tyto tři – BRKI (bankovní registr klientských informací), NRKI (nebankovní registr klientských informací) a registr zájmového sdružení právnických osob Solus. Chcete-li mít jistotu o své bezdlužnosti, můžete se na provozovatele registrů obrátit a zažádat o výpis. Registr dlužníků online zdarma k nahlédnutí na webu bohužel nenajdete – za informace musíte zaplatit.

Registry dlužníků chrání jak věřitele, tak poskytovatele úvěrů. Subjekty vzájemně sdílí informace o klientech (tzn. o bonitě, platební morálce atd.) a díky tomu mohou předcházet půjčování osobám, které mají se splácením dluhu problémy. Kvůli záznamům však často na půjčku nedosáhnou ani lidé s nadstandardními příjmy. Důvodem přitom může být i zdánlivá drobnost – opomenutí menší splátky.

Půjčí vám vůbec někdo?

Získat půjčku lze i se záznamem v registru. Tzv. půjčka pro zadlužené či půjčka v insolvenci se pohybuje v řádu několika tisíc korun a její úhrada probíhá formou jednorázové splátky. Počítejte také s vysokou RPSN.

Jak se z registrů dostat pryč?

Zjistili jste, že vaše jméno v registrech figuruje a brání vám v získání půjčky? Dobrá zpráva je, že můžete požádat o vymazání. Ještě před tím však musíte uhradit všechny dlužné částky včetně úroků a vypovědět smlouvy. Zároveň zašlete odvolání se zpracováním osobních informací a poté registr požádejte o výmaz. V krajním případě se obraťte na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.