Obávaný registr dlužníků: Co byste o něm měli vědět?
Obsah článku:
Chystáte se na žádost o půjčku, ale nejste si jistí, zda splňujete všechna kritéria ze strany poskytovatele? Pokud vám dělají vrásky předchozí závazky, v rámci kterých jste měli problémy se splácením, možná se vaše jméno dostalo až do registru dlužníků. Tato skutečnost vás může nemile zaskočit právě při sjednávání dalších úvěrů – většina solidních poskytovatelů totiž registry prověřuje a na základě získaných informací rozhoduje o tom, zda žádost (ne)schválí.
Registrů dlužníků je více, ale nejpoužívanějšími tyto tři – BRKI (bankovní registr klientských informací), NRKI (nebankovní registr klientských informací) a registr zájmového sdružení právnických osob Solus. Chcete-li mít jistotu o své bezdlužnosti, můžete se na provozovatele registrů obrátit a zažádat o výpis. Registr dlužníků online zdarma k nahlédnutí na webu bohužel nenajdete - za informace musíte zaplatit.
Registry dlužníků chrání jak věřitele, tak poskytovatele úvěrů. Subjekty vzájemně sdílí informace o klientech (tzn. o bonitě, platební morálce atd.) a díky tomu mohou předcházet půjčování osobám, které mají se splácením dluhu problémy. Kvůli záznamům však často na půjčku nedosáhnou ani lidé s nadstandardními příjmy. Důvodem přitom může být i zdánlivá drobnost – opomenutí menší splátky.
Půjčí vám vůbec někdo?
Získat půjčku lze i se záznamem v registru. Tzv. půjčka pro zadlužené či půjčka v insolvenci se pohybuje v řádu několika tisíc korun a její úhrada probíhá formou jednorázové splátky. Počítejte také s vysokou RPSN.Jak se z registrů dostat pryč?
Zjistili jste, že vaše jméno v registrech figuruje a brání vám v získání půjčky? Dobrá zpráva je, že můžete požádat o vymazání. Ještě před tím však musíte uhradit všechny dlužné částky včetně úroků a vypovědět smlouvy. Zároveň zašlete odvolání se zpracováním osobních informací a poté registr požádejte o výmaz. V krajním případě se obraťte na Úřad pro ochranu osobních údajů.Publikováno: 25. 11. 2017
Kategorie: Finance