Obranné spreje proti psům fungují na jedničku. Ale měli byste vědět také...

Obranné spreje proti psům fungují na jedničku. Ale měli byste vědět také...

Bojíte se žraloků? Ročně zabijí v průměru deset lidí. Mnohem nebezpečnější je nejlepší přítel člověka. Podle statistik psi usmrtí přibližně čtyřicet tisíc lidí za rok, což jistě není zanedbatelné číslo. Počet útoků končících „pouhým“ zraněním je přitom mnohonásobně vyšší. V naprosté většině se sice jedná o případy smeček potulných, zdivočelých psů, které ve střední Evropě prakticky nejsou, ovšem tzv. nahodilých útoků rozzuřených jedinců se děje poměrně dost i u nás. Otázka zní – dokázali byste se před čtyřnohým útočníkem ubránit? A proč byste měli sobě i svým nejbližším pořídit obranné spreje proti psům? Jedním z odborníků na obranu před rozzuřeným psem je bývalý příslušník speciálních jednotek Navy SEAL Clint Emerson. Podotýká, že útok vedený ze strany zvířete je od základu jiný než útok člověka. Cílem zvířecího agresora není váš majetek – peněženka, mobil či šperky, ale vy. Navíc jde o tvora s přirozeným predátorským instinktem. Obranné spreje proti psům ANTI HUND

To je on - malý pomocník, který vám může zachránit život. Foto: branse.cz

Co je podle Emersona naprosto zásadní? Zvíře musí pocítit, že nad ním máte převahu. V praxi to není snadné, ale musíte zachovat chladnou hlavu a dát psovi najevo svou neohroženost (nebo se tak alespoň tvářit). Při obraně je klíčová ochrana životně důležitých tepen. K psovi se neotáčejte zády, a naopak mu nabídněte předpaženou ruku – pravděpodobně totiž skočí právě po ní, což je mnohem lepší, než kdyby vám skočil po krku, nebo se vám zakousl do stehna. Pokud stihnete, omotejte si kolem ní bundu. Zároveň se připravte na nečekanou sílu, kterou je zvíře při útoku schopno vyvinout.

Nikdy nevíte, kdy můžete čelit útoku rozzuřeného psa.

A teď to nejdůležitější. Čím psa zpacifikujete, zastrašíte či odradíte od pokračování v útoku? Zaměřte se na jeho citlivá místa – čumák nebo oblast za rameny blízko hrudního koše. Mnohem efektivnější je ovšem obrana pomocí pepřového spreje proti psům - zvíře okamžitě vyřadí z boje. Perfektně funguje například obranný sprej ANTI HUND, který seženete za pár korun u specializovaného prodejce branse.cz. Může vám zachránit život.