Ostropestřec mariánský: Léčivá bylina, která pomáhá i v boji proti rakovině

Ostropestřec mariánský: Léčivá bylina, která pomáhá i v boji proti rakovině

Ostropestřec je jednoletá či dvouletá domácí bylina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá 30 až 200 cm a podle nejnovějších studií má významný vliv na prevenci před rakovinou tím, že zabraňuje prorůstání cév do nádorové tkáně. A to je teprve začátek, ostropestřec má mnohem více příznivých účinků na lidské zdraví. Další studie prokázaly, že ostropestřec napomáhá k rychlejší regeneraci poškozených jater, které utrpěly alkoholovým excesem či jiném působení škodlivin. Zlepšení funkce jater vede ke snížení krevního tlaku, který může narušit právě kumulace odpadních látek.

Na ostropestřec nedali dopustit již naši předkové

Blahodárné účinky ostropestřce jsou známé již po mnoho staletí. Nedali na něj dopustit léčitelé v 16. století, kteří pomocí extraktů léčili potíže s dutinou břišní. Bylina se stala nedílnou součástí tinktur a likérů používaných při léčbě jater. Poté však ostropestřec upadl do zapomnění a popularitě se těší až nyní, v souvislosti s návratem k přírodním medikamentům. K dalším chorobám, které ostropestřec mariánský pomáhá léčit, patří infekční mononukleóza, záněty žlučníku, žloutenka, otravy z léků, hub a těžkých kovů, bakteriální onemocnění jater, následky chemoterapie, hemeroidy, křečové žíly, žlučníková kolika, poruchy trávení a další.

Léčivé složky ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský obsahuje široké spektrum léčivých složek. Flavonolignany jako silybin, silydianin a slilychristin, které se váží na membrány jaterních buněk a brání pronikání toxinů do jaterní tkáně. Zároveň podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, mají antioxidační účinky a posilují funkci imunitního systému. Nutno podotknout, že ostropestřec mariánský není zázračný všelék, který by nemocného okamžitě zbavil všech neduhů. Podstatné je pravidelné užívání po dobu několika týdnů až měsíců a opakování léčebných kůr několikrát do roka.

Publikováno: 02. 01. 2016

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: ostropestřec mariánský