Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Technika

PBS Velká Bíteš – firma roku 2012 s téměř 200 letou tradicí

První brněnská strojírna patří mezi nejvýznamnější firmy v Jihomoravském kraji a původní kořeny podniku sahají až do roku 1814. Tradice toho současného započala v roce 1950 a podobu akciové společnosti získal v roce 1991. V současné době je První brněnská strojírna Velká Bíteš a.s. jedním z podniků, které se prosazují i na světových trzích, za což vděčí skvělým výsledkům technického rozvoje. V současné době zaměstnává cca 760 zaměstnanců.

První brněnská strojírna Velká Bíteš se skládá z několika divizí, mezi které patří divize letecké techniky, divize industry, divize přesného lití (tedy slévárna) a divize centrum a galvanovna. Výrobky ze všech divizí však mají něco společného- vynikají jednoduchou konstrukcí, snadnou manipulací a údržbou a vysokou kvalitou. Divize letecké techniky produkuje letecké motory do pilotních i bezpilotních letadel, převodovky, ale také klimatizační systémy a další zařízení.

PBS Velká Bíteš byla v roce 2012 zvolena firmou roku, čemuž se s přihlédnutím k nejmodernějším technologickým postupům nelze divit. Skvělým příkladem je eloxování hliníku a jeho slitin, které probíhá na eloxovací lince řízené počítačem, který v průběhu procesu zaznamenává důležitá data a vyhodnocuje je. Galvanovna je díky zařízení schopna vyhovět takřka jakýmikoliv požadavkům.

V galvanovně probíhá také niklování a cínování, zinkování v alkalické bezkyanidové lázni, manganaté fosfátování a černění. V prostorách galvanovny pracuje téměř tři desítky zaměstnanců, kteří se specializují na povrchové úpravy a související služby pro energetický, zbrojní a letecký průmysl.

Neméně zajímavým výrobním procesem je také technologie Rapid prototyping, která umožňuje velmi přesné lití (s přesností na tisícinu milimetru) i bez potřeby modelového zařízení. Díky technologii je sériová výroba mnohem rychlejší, přesnější a levnější. Další informace najdete na www.pbsvb.cz.