Plynové topení je je dražší, ale stále se o něm vyplatí uvažovat

Plynové topení je je dražší, ale stále se o něm vyplatí uvažovat

Současná situace sice plynu, jakožto způsobu vytápění, příliš nepřeje. Ceny nyní stoupají na historická maxima a jejich vývoj v blízké budoucnosti je – mírně řečeno – nejistý. Neznamená to však, že bychom měli na plynofikaci zanevřít. Výhod, které plynové topení nabízí, je stále víc než dost.

Levnější než elektřina

Možností, jak vytápět dům bez tuhých paliv, je poměrně málo. Z konvenčních způsobů se nabízí v podstatě pouze elektřina a plyn. A právě plyn je (z dlouhodobého hlediska) levnější. Vnitřní plynová instalace sice vyžaduje určitou investici, ale ta se v určitém časovém horizontu vrátí – dokonce i v případě současných cen.

Šetrné k životnímu prostředí

Ekologická stránka plynového topení je sice momentálně diskutabilní, ale co mu nelze upřít, je šetrnost vůči životnímu prostředí. Při vytápění nehrozí únik prachových částic a emise jsou oproti uhlí naprosto zanedbatelné. A vzhledem k tomu, že se i téměř polovina elektřiny vytápí v tepelných elektrárnách, je plyn bezkonkurenčně „nejzelenější“.

Vysoce komfortní řešení

Co je na vytápění plynem neocenitelné, je úspora času. Zatímco topení tuhými palivy znamená přikládat do kotle (a průběžně řešit nákup uhlí či dřeva), plynový kotel „jede“ automaticky. Pokud pochybujete o časové náročnosti přikládání, spočítejte si, kolik času touto činností strávíte. Během topné sezóny o délce 200 dní a průměrném každodenním přikládání o souhrnné délce cca 15 minut ztratíte zhruba 50 hodin času, což je více než jeden pracovní týden.

Na koho se obrátit s projektem?

Plynové topení lze zavést do domu ve fázi výstavby i rekonstrukce. Spoustu starostí a času vám ušetří specializovaná firma, která zajišťuje kompletní služby - inženýrskou činností počínaje přes dodávku a realizaci projektu až po pravidelné revize. Dobrou volbou je například českobudějovická společnost PROPLYN CB s.r.o., která se v oboru pohybuje přes dvacet let. Více se dozvíte proplyncb.cz.

Publikováno: 12. 03. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam