Pořizujete si hlodavce? Víme, jak se na příchod nového mazlíčka připravit!

Pořizujete si hlodavce? Víme, jak se na příchod nového mazlíčka připravit!

Rozhodli jste se, že dětem nebo sobě pořídíte hlodavce? Zakrslý králík, morče, křeček, pískomil nebo třeba činčila sice na první pohled vypadají jako méně náročná alternativa k pejskovi, nicméně v praxi je péče o hlodavce stejně „náročná“. Jinými slovy – i hlodavec je živý tvor a neobejde se bez dobrého zázemí, kvalitní stravy a láskyplné péče. Prozradíme vám, na co nesmíte zapomenout, než si domů přinesete nového nájemníka.

1. Klec

Čím začít? Naprostým základem je vhodně zvolená klec pro hlodavce. Ať už se nakonec přikloníte k malé myšce nebo mnohem většímu zvířátku, vyberte pro něj takovou klec, ve které se nebude mačkat jako sardinka. Poskytněte zvířátku prostor a bude-li to možné, nechte ho pravidelně poběhat i mimo klec. Navyknete-li hlodavce na pohyb mimo klec již od začátku, snížíte riziko zběsilých útěků pod nábytek, ke kterým by pravděpodobně docházelo v pozdějším věku.

2. Příslušenství a hračky

V kleci by neměla chybět podestýlka pro hlodavce, misky na žrádlo (ideálně dvě – jedna na granule a druhá na zeleninu) a napáječku. Dále pak domeček nebo útulný pelíšek. Odkrytý pelech je lepší v tom, že na mazlíčka uvidíte a budete ho moct kontrolovat. Zakrytý domek zase zvířeti poskytne soukromí. Aby se hlodavec nenudil, vybavte mu příbytek hračkami. Kdyby mohl mluvit, stoprocentně by si přál kolotoč, houpačku, prolézačky a další atrakce. Vy byste snad vydrželi v kleci bez jakékoliv aktivity? Milovníci hlodavců moc dobře ví, že jejich svěřenci jsou velmi hraví a pořizují jim nejrůznější zábavní prvky. Žádané jsou například klece se zabudovaným prolézacím tunelem.

3. Žrádlo

Nezapomeňte ani na vhodné krmivo pro hlodavce. Vyberte kvalitní směs s ohledem na potřeby vašeho mazlíčka. A pozor, nezapomeňte na to, že takový králík potřebuje především čerstvé seno a zeleninu. Co dodat na závěr? Klec pro hlodavce udržujte čistou – jedině tak minimalizujete riziko zdravotních problémů. Některé druhy hlodavců jsou na hygienu velmi citlivé a pobyt ve špíně pro ně znamená jistou smrt.

Publikováno: 15. 02. 2016

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam