Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zvířata

Co je to vivárium? A co v něm můžete chovat nebo pěstovat?

Zaslechli jste pojem vivárium a netušíte, co znamená? Správná odpověď na otázku „co je to vivárium“ zní – zařízení uzpůsobené k chovu různých druhů živočichů a rostlin. V praxi se může jednat o akvárium, akvaterárium, akvárium, paludárium, insektárium nebo jiné „árium“. Bližší informace se dočtete v následujících řádcích.

K nejrozšířenějším koníčkům patří akvaristika. Akvárium má podobu plastové nebo skleněné nádoby naplněné vodou. Slouží k chovu vodních živočichů a pěstování vodních rostlin. Nejčastěji k chovu sladkovodních a mořských ryb. K největším akváriím na světě patří akvárium v čínské provincii Kuang-tun s objemem 22,7 milionů litrů slané vody.

Mezi nejrozšířenější vivária patří také terária, ve kterých lze chovat obojživelníky a plazi. Může se jednat o standardní, tropická a pouštní terária. Některá jsou opatřena síťkou s menšími větracími otvory, jiná jsou ze všech stran uzavřená.

Kombinací akvária a terária vzniká hybrid zvaný akvaterárium. Nádrž je rozdělena na suchozemskou a vodní část. Akvaterárium slouží jako domov pro živočichy, kteří k životu potřebují vodu i souš (např. vodní želvy).

Rostliny se pěstují ve skleněné nádobě zvané rostlinárium. Rozdíl oproti květináči spočívá v tom, že rostliny mohou růst přirozeně jako ve volné přírodě. Pokud jsou v rostlináriu živočichové (např. tropické žáby), hovoříme o paludáriu.

Milovníci hmyzí říše mají doma insektárium. K typickým obyvatelům insektárií patří strašilky, kobylky, pavouci, cvrčci a švábi. Insektária si často pořizují chovatelé hadů a obojživelníků, kteří se hmyzem a členovci živí.

Speciální druh insektária určený pro chov mravenců se nazývá formikárium. Běžně k dostání jsou již připravená formikária plněná speciálním gelem, ve kterém si mravenci hloubí chodbičky.

A jaké „árium“ si pořídíte vy? Anebo raději zůstanete u klasických domácích mazlíčků? Pokud vám je přítomnost hmyzu, plazů a obojživelníků nepříjemná, raději si vyberte nejlepšího přítele na infopes.cz.

Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.