Posilujte imunitu superpotravinami. Některé možná máte v ledničce!

Posilujte imunitu superpotravinami. Některé možná máte v ledničce!

Vstoupili jsme do chladné části roku, kdy se viry přenáší mnohem snadněji než jindy. Šance, že se usadí zrovna ve vašem organismu a způsobí vám nepříjemné onemocnění, je nyní poměrně velká. Ale můžete se proti nim bránit tím, že se posílíte obranyschopnost. Alfou a omegou pevného zdraví je jídelníček – a jeho nedílnou součástí by měly být i superpotraviny. Pod marketingovým označením hledejte potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Překvapivě však nejde jen o exotické plody, které se mnohdy prodávají za předraženou cenu, ale docela obyčejné a poněkud přehlížené ovoce a zelenina. Pro jistotu podotýkáme, že pestrý jídelníček nezahrnuje pouze níže uvedené superpotraviny. Kombinujte je i s dalšími zdravými potravinami, byť s nižší výživovou hodnotou. V každém případě však superpotravinám věnujte zvýšenou pozornost, neboť vás mohou ochránit před akutními nemocemi i chronickými onemocněními.

Lesní plody

Borůvky, maliny, ostružiny a další druhy lesních bobulí mají přirozeně sladkou chuť a jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty. Mimo sezónu je můžete zakoupit ve zmraženém stavu. Přidávejte do jogurtů nebo si na nich pochutnejte jen tak.

Listová zelenina

Tmavě zelená listová zelenina je perfektním zdrojem vitamínů A a C, vápníku a mnoha fytochemikálií (rostlinami produkovaných chemických sloučenin s pozitivním efektem na zdraví). Zahrňte do svého jídelníčku více špenátu, zelí a salátu!

Ořechy

Lískové oříšky, vlašské ořechy, mandle, pekanové ořechy... - ořechy všeho druhu představují bohatý zdroj rostlinných bílkovin a zároveň obsahují mononenasycené mastné kyseliny, které snižují riziko srdeční příhody. Hodily by se vám tipy na další dostupné superpotraviny? Najdete je v magazínu o zdraví Fittyn.cz, kde se dočtete například o zdravotních benefitech máku.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam