Povinnost reflexní vesty v ČR: Jedna vám v autě stači nemusí

Povinnost reflexní vesty v ČR: Jedna vám v autě stači nemusí

Špatné počasí jde ruku v ruce s větším počtem dopravních nehod. Řidiči mnohdy nejsou připraveni na zhoršené podmínky na silnici, nepředvídají a jezdí příliš rychle. Ale co si počít v případě, kdy k havárii dojde, případně musíte z nějakého důvodu opustit vozidlo mimo území obce? Mrazy a náledí. I takto by se dalo definovat počasí, které v lednu panuje v Česku. Spousta řidičů již poznala na vlastní kůži, jak nepříjemné situace mohou na zmrzlé vozovce nastat. Pokud však dojde k nehodě nebo se vám vozidlo porouchá, musíte dodržet určitá pravidla – jinak riskujete pokutu.

Kolik bezpečnostních reflexních vest musí být v automobilu?

Česká legislativa ukládá povinnost mít ve voze při jízdě mimo obec jednu reflexní vestu (pro řidiče). V případě havárie či poruchy si ji musí řidič při výstupu z vozu obléknout. Povinnost se netýká ostatních cestujících, ovšem nová pravidla říkají, že bezpečnostní prvky jsou povinné také pro posádku. V případě, že řidič vystoupí z vozu, stává se z něj chodec a platí pro něj zákon, který vešel v platnost v únoru 2016. Co se týče ostatních cestujících, pokud by se pohybovali mimo obec po neosvětlené silnici, jsou pro ně povinné reflexní prvky. Porušením předpisů se vystavují pokutě ve výši až dvou tisíc korun. Tip: Pro děti je reflexní vesta ideální. Retroreflexní plocha je mnohem větší než u samostatných prvků a jde lépe vidět.

Kdy musí být ve voze více reflexních vest?

Pokud jde firemní vozidlo pro přepravu zaměstnanců, platí povinnost reflexní vesty nejen pro řidiče, ale také pro posádku. Dle vládní vyhlášky se musí všechny osoby, které by mohly opustit vozidlo a vstoupit do vozovky, v okolí vozu pohybovat v bezpečnostní reflexní vestě. Dostatečný počet má zajistit zaměstnavatel. Reflexní vesty by měly být uloženy ve vozidle, případně je mohou zaměstnanci nafasovat před cestou. Reflexní vesty a široké spektrum bezpečnostních reflexních prvků seženete u specializovaného prodejce Altima.

Publikováno: 25. 01. 2019

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: povinnost reflexní vesty