Práškové lakování zajistí trvanlivou a estetickou úpravu kovů

Práškové lakování zajistí trvanlivou a estetickou úpravu kovů

Profesionální povrchové úpravy s plechovkou barvy a štětcem neuděláte. Ideální je práškové lakování, známé i jako komaxit. Trvanlivost i krása kovů závisí na povrchové úpravě. Nikomu se nechce příliš často povrchovou úpravu obnovovat. Pokud to chceme udělat správně a poctivě, je to velice pracné a obvykle novému nátěru předchází odstranění toho starého. Důležité je proto hned od počátku vsadit na kvalitní povrchovou úpravu, která vydrží a rovněž esteticky vypadá. Takovou je práškové lakování.

Profi lakování je kvalitnější

V domácích ani běžných dílenských podmínkách tuto povrchovou úpravu neprovedete. Vybavení pro ni má prášková lakovna. Práškové lakování se provádí ideálně automaticky v linkové kabině s programovým pohybem pistolí, případně jde o kombinované lakování za pomoci automatů s ručním předstřikem a dostřikem. Jednotlivé kusy jde lakovat ručně.

Co je práškové lakování?

Povrchová úprava komaxit je metoda povrchové úpravy kovů, při níž se na povrch kovu nanáší práškový lak a ten se následně vytvrzuje při teplotě 150 až 200 °C. Hodí se i pro povrchovou úpravu tvarově složitých dílů, kdy běžné ruční povrchové úpravy nemusí být dostatečně pečlivě proveditelnými. Tato metoda je navíc ekologickou a bez znečišťování životního prostředí.

Nechte povrchové lakování na profících

Na práškové lakování komaxit se specializuje firma HP LAK z Ostravy. Firma nabízí rovněž přípravu dílu k lakování formou tryskání. Tato úprava je důležitá zejména pro exteriérové konstrukce a díky němu se zvyšuje odolnost konstrukcí a různých kovových dílců, například zábradlí, zárubní či rámů strojů proti mechanickému poškození. Další fází je předúprava povrchů, která zajistí kvalitní propojení lakové vrstvy s podkladem. Veškeré povrchy jsou odmaštěny a fosfátovány, a to ve třech až šesti technologických krocích. Až následně se na povrch nanáší prášková barva komaxit. HP LAK nabízí ruční lakování kusových zakázek v samostatných kabinách, též automatické lakování v linkových kabinách, poloautomatické lakování, lakování složitých dílů i velkoformátových dílů až do 1500 kg. Firma je technicky vybavena na rychlou výměnu odstínů, na speciální dvoubarevné lakování, tmelení výrobků i krytí závitů a ploch. Rovněž nabízí lakování pro korozně namáhané dílce formou vícevrstvého práškového lakování – duplex.

Publikováno: 11. 10. 2022

Kategorie: Technika

Autor: Adam