Proč jíst ořechy? Jejich vliv na zdraví vám vyrazí dech

Proč jíst ořechy? Jejich vliv na zdraví vám vyrazí dech

Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, bohatý na vitamíny, minerály a další látky, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. A právě proto by na něm měly být i ořechy. Jaké zdravotní benefity od nich očekávat – a po jakých druzích sáhnout?

Vlašské ořechy

Pokud hledáte ořechy s nejvyšším obsahem omega-3 nenasycených tuků a antioxidantů, dopřejte si vlašské ořechy. Tzv. vlašáky obsahují selen, zinek, mangan, měď, hořčík a draslík. Vyplatí se je konzumovat každý den, protože snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Navíc slouží jako prevence předčasného stárnutí. Doporučená denní dávka je cca 7 ořechů (obsahují cca 18 g tuku a 185 kalorií).

Lískové ořechy

Bohaté na mono-nasycené tuky, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Lískové ořechy jsou navíc napěchovány vitamíny B1, B3, B6 a E, obsahují kyselinu listovou a větší množství selenu, zinku, manganu, hořčíku, železa, mědi a vápníku. Mají příznivý vliv na oči, jsou prevencí stařecké demence i cukrovky druhého typu.

Kešu ořechy

Kešu sice z botanického hlediska nejsou skutečnými ořechy, ale tím se zabývat nemusíte. Důležité je, že skvěle chutnají a dodají vašemu tělu selen, mangan, zinek, měď, draslík, fosfor, železo, kyseliny listovou, omega-3 a omega-6, jakožto i vitamíny A, B1 a E. Zároveň se chlubí největším obsahem bílkovin a jsou perfektním prostředkem pro podporu imunity. Kromě toho posilují paměť, zmírňují příznaky anémie a prospívají pokožce. Denně si jich dejte 10.

Mandle

Stejně jako kešu sice mandle nejsou ořechy, ale obvykle se mezi ne počítají a v jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Důvodem není „jen“ jejich lahodná chuť, ale především vysoký obsah antioxidantů, fenolů, flavonoidů, fenolitických kyselin, vlákniny či vitamínu E. Když denně sníte 10-20 kusů, optimalizujete hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Kromě uvedených ořechů a plodů si samozřejmě můžete pravidelně dopřávat i jiné druhy – pistáciové ořechy, pekanové ořech, makadamové ořechy, para ořechy, kokosové ořechy, burské ořechy a mnohé další. Čerstvé a ve vysoké kvalitě je seženete v e-shopu vitalcountry.cz, kde najdete také delikátní ořechová másla.