Proč se ceny autodílů u jednotlivých prodejců výrazně liší aneb Co byste měli vědět, než nakoupíte

Proč se ceny autodílů u jednotlivých prodejců výrazně liší aneb Co byste měli vědět, než nakoupíte

Byznys s autodíly je pro většinu majitelé motorových vozidel velkou neznámou. Podivují se nad tím, proč se identické zboží prodává za rozdílné ceny a často se nechávají ovlivnit lživými tvrzeními některých nesolidních prodejců. Pokud máte pocit, že se vás snaží oklamat nebo se jen bojíte, abyste při výběru součástek nešlápli vedle, jste tu správně. Prozradíme vám základní souvislosti a fakta – konečně rozhodnutí však bude na vás.

Jeden produkt, několik různých cen

Ptáte se, jak je to možné? Chtějí vás někteří prodejci „natáhnout“, nebo byste se měli naopak vyhnout podezřele levným položkám, protože nejsou dostatečně kvalitní? Nic z toho nemusí být pravda. Koncová cena závisí především na strategii daného prodejce a může se lišit i o 100 %. Čeští prodejci využívají dvě základní strategie:
  1. Zboží nabízí za doporučenou cenu - s extrémně velkou marží a zákazníky pak láká na různé slevy, které podmiňuje registrací apod.
  2. Prodejce si ke zboží přidá výrazně nižší marži, ale slevy již neposkytuje, protože by prodej nebyl profitabilní.
První model je výhodný pro velké odběratele (typicky servisy), kteří nakupují za desítky až stovky tisíc měsíčně. Běžní zákazníci se na zajímavé slevy nedostanou. Zmíněná doporučená cena zpravidla vůbec neodpovídá reálné hodnotě zboží a bývá velmi nadsazená. Mnozí zákazníci však nemají možnost srovnání s ostatními prodejci a s vědomím, že nakoupili se slevou, nabývají pocitu velmi výhodného nákupu. Pro menšího zákazníka je mnohem výhodnější nákup u prodejce, který sice nedává slevy, ale prodává levně a všem za stejnou cenu – bez ohledu na obrat nebo povinnou registraci. Jediný problém je na straně zákazníka, který není motivován slevou jako u dražšího prodejce. Firmy razící tuto strategii se snaží na zákazníky zapůsobit vyšší kvalitou služeb.

Cenu výrazně ovlivňuje délka distribučního řetězce

Nic jako jednotná síť dodavatelů a dovozů náhradních dílů neexistuje. Prodejci tak mají možnost volby distribučního kanálu. Na konečnou cenu má pak logicky vliv počet článků v distribučním řetězci. Čím výše prodejce je, tím méně firem před ním ke zboží přidal marži. Roli hrají také objem odebraného zboží a pozice na trhu (důvěryhodní prodejci obvykle odebírají zboží za lepší ceny). Ale samozřejmě jsou i další faktory, které mohou způsobit, že přeprodejce nabídne obchodníkovi lepší cenu než výrobce – konečně částka jde mimo jiné ruku v ruce s cenou dopravy, konkurenčností apod.
Suma sumárum – fakt, že u prodejce najdete díly třeba i o polovinu levnější než u konkurence, nemusí znamenat něco nekalého. Daný prodejce „jen“ lépe zvládá optimalizaci nákladů, a nemusí je promítat do marže.

Jak za náhradní díly ušetřit, ale nedělat kompromis vůči kvalitě?

Náhradní autodíly seženete levněji v kamenných prodejnách a e-shopech, které jsou v rámci distribučního řetězce co nejblíže importérov nebo ještě lépe – výrobci. Poohlédněte se po prodejci, který nemá nepřiměřené náklady za položky, jež se sortimentem přímo nesouvisí. A konečně – nakupujte tam, kde mezi zákazníky nedělají rozdíly a nabízí všem stejné podmínky.

Jak se nakupuje na Voton.cz?

Českobudějovický prodejce autodílů Voton.cz se těší velmi dobrému hodnocení nakupujících. Proto nás zajímalo, jakým způsobem přistupuje k zákazníkům Firma Voton Trade vznikla v roce 2011 jako malý „garážový“ prodejce autodílů a postupem času rozšířila původní sortiment z BMW na všechny značky automobilů. Nabídka nyní čítá 750 tis. autodílů a zájemci mohou objednávat z 2 milionů položek originálních dílů i levnějších, ale stále vysoce kvalitních produktů z tzv. druhovýroby. E-shop razí druhý typ cenotvorby a nabízí cenově dostupné náhradní díly všem zákazníkům bez výjimky. Firma i po letech sází na původní filosofii – dělat věci jinak, s osobním přístupem a minimálními náklady. Přesvědčit se o tom můžete třeba hned – a nebojte se, za výrazně nižšími cenami některých produktů nehledejte nic podezřelého. Voton Trade obchoduje tak, aby nemusel zbytečné náklady promítat nekřesťansky vysokou marží.

Publikováno: 17. 10. 2019

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam