Proč si pořídit požární hlásič, i když se vás povinnost netýká?

Proč si pořídit požární hlásič, i když se vás povinnost netýká?

Na úvod krátké zamyšlení: Každoročně dochází k požáru v tisících českých domácnostech a jen v r. 2018 dle Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru hořelo v 5 340 soukromých domácnostech. S velkou pravděpodobností jde jen o část z celkového počtu požárů, z nichž mnohé vůbec nebyly nahlášeny. Celková (nahlášená) škoda dosáhla 546 milionů Kč, což je více než 100 tisíc Kč na jednu domácnost. V mnoha případech šlo nejhoršímu předejít instalací požárního hlásiče. Proč byste si ho měli pořídit, přestože se vás nemusí týkat hasičská vyhláška platná od roku 2008?

Koho se povinná instalace požárního hlásiče týká?

Dle zmíněné vyhlášky jsou požární hlásiče povinné v nově zkolaudovaných bytech do 150 m² (min. jeden), v rodinných domech (na každé patro jeden) a v ubytovacích zařízeních (v každém pokoji jeden). Důvodů, proč investovat naprosto zanedbatelnou částku (detektory CO lze pořídit za méně než 200 Kč), je vícero a neexistuje jediný logický argument, proč se kompaktní krabičce bránit.

Detektor požáru nepřetržitě chrání váš majetek i zdraví

Požární hlásiče rychle reagují na vznikající se požár a upozorní vás na nebezpečí v době, kdy spíte (dle statistik jsou nejčastějšími obětmi požáru spící lidé). Některá zařízení disponují jak akustickým, tak světelným alarmem a lze je ovládat i na dálku prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítače. Dražší detektory okamžitě odesílají SMS zprávu, takže se o požáru dozvíte i v momentě, kdy se zrovna v daném objektu nenacházíte. Mějte na paměti, že riziko požáru stoupá s počtem spotřebičů v domácnosti – skutečně jde o investici, které nebudete litovat. Zároveň zvažte pořízení dalších čidel. K dostání jsou hlásiče, které hlídají např. vznik jedovatého oxidu uhelnatého z plynových spotřebičů i únik jiných plynných látek. Požární detektory, ale také pohybová čidla či soumraková čidla a široké spektrum jiné elektrotechniky sežnete z pohodlí domova na e1.cz.

Publikováno: 14. 03. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam