Být volný jako pták: Co musíte udělat pro to, abyste získali pilotní průkaz?

Být volný jako pták: Co musíte udělat pro to, abyste získali pilotní průkaz?

Zamilovali jste se do létání a chcete od něj mnohem víc, než vám mohou dát vyhlídkové lety v roli pasažéra? Udělat si pilotní průkaz sice není tak snadné jako zvládnout autoškolu, ale když to dokázali jiní, proč ne vy? Přesto byste měli ještě před tím, než se přihlásíte do kurzu, absolvovat pilotování letadla na zkoušku. Umožní vám to v každé lepší letecké škole a bezpečně díky tomu poznáte, zde si s letadlem rozumíte i jinak než jen jako pozorovatel krajiny. Rozhodnete-li se i poté pilotní průkaz získat, čeká vás následující proces.

Prohlídka u leteckého lékaře

Pilotní kurz mohou absolvovat pouze uchazeči, kteří prošli lékařskou prohlídkou u leteckého lékaře. Jedním z předpokladů získání pilotního průkazu je tedy potvrzení o zdravotní způsobilosti. Kontrola u doktora vám zabere necelou půlhodinku a zaplatíte za ni několik set korun.

Zkouška na Českém telekomunikačním úřadě

Budoucí pilot musí disponovat omezeným průkazem radiotelefonisty letecké pohyblivé služby. Zkouška se skládá na ČTU a většina lidí s ní nemá problém. Průkaz se prodlužuje za poplatek každých pět let. Pokud si ho prodloužit zapomenete, musíte zkoušky absolvovat znovu.

Teorie, praxe a zkoušky

Před tím, než vás letecká škola pustí do letounu, musíte absolvovat předepsaný počet hodin teoretické přípravy a zároveň si sjednat povinné pojištění pro piloty. Zbylou část teorie pak doděláte souběžně s létáním. Jakmile dokončíte první sólo let, budete připuštění k teoretické zkoušce. Pokud je zvládnete, máte maximálně 180 dní na praktickou část, jinak vám nezbude, než teorií projít znovu. Během obou zkoušek na vás dohlédne letecký inspektor, který vyhodnotí, zda dodržujete všechny postupy, zvládáte radiokomunikaci, leteckou komunikaci a správnou techniku pilotáže. Po složení zkoušek získáte pilotní průkaz.

Publikováno: 31. 07. 2017

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: jak získat pilotní průkaz