Protikvasinková dieta - jedna z možností, jak se zbavit nepříjemné kvasinkové infekce

Protikvasinková dieta - jedna z možností, jak se zbavit nepříjemné kvasinkové infekce

Kvasinková infekce neboli kandidóza patří ke nepříjemným ženským (ale pozor, může postihnout také pány) problémů, a podle statistik se s ní během života setká 75 % žen. A zatímco některé ženy infekci čelí jednou nebo dvakrát a život, jiné kvasinky trápí téměř nepřetržitě. Patříte-li do druhé skupiny, mohla by vám pomoci takzvaná kvasinková dieta. Její podstatou je výluka těch potravin, které jsou příčinou množení kvasinek. Budete-li ji dodržovat, změní se poměr kvasinek a zdravých bakterií a zmizí zdravotní komplikace, které jsou s přítomností infekce spjaty. U žen se infekce projevuje syndromem chronické únavy, předmenstruačním syndromem, migrénou apod.

Jídelníček při protikvasinkové dietě

Co nejíst?

V průběhu protikvasinkové diety při infekci Candida Albicans je z jídelníčku zcela vyloučen cukr, který představuje hlavní zdroj obživy kvasinek a taktéž může oslabit imunitní systém. Kromě cukru je vhodné vyhýbat se jednoduchým sacharidům a některým druhům ovoce. Prvních deset dní by se v jídelníčku neměly objevit žádné potraviny s obsahem s obsahem kvasnic, tedy chleba, masové výrobky, hroznová šťáva, mléčné výrobky, potraviny obsahující slad a jablečný mošt. Je nezbytné se zcela vyvarovat alkoholu, kávě, ovocným džusům a dietním nealkoholickým nápojům.

Co jíst?

Během ověřené candida diety je nutné konzumovat větší množství zeleniny s nízkým obsahem sacharidů – brokolici, cuketu, květák, papriku nebo zelené fazole. V případě ovoce pak druhy s nízkým obsahem cukru, tedy libovolné bobulovité ovoce a hrušky. Co se týče potravin s obsahem živočišných bílkovin, je vhodné jíst vejce a libové maso. Oborníci doporučují zvýšený příjem vody – cca 8 sklenic denně.

Protikvasinkové koření

Spoustu potravin a koření má protikvasinkové účinky a zařadíte-li je do svého jídelníčku, můžete urychlit proces léčení infekce. Doporučuje se jíst 3 x denně 3 syrové stroužky česneku, 3 x denně skořici, oregáno a šalvěj.

Pro a proti protikvasinkové diety

Kandid dieta má svá specifika a nejsou v ní obsaženy potraviny s vyšším obsahem vápníku, vitaminu B a C. Stejně tak i potraviny s obsahem cukru a průmyslově zpracované potraviny. Jde o poměrně náročnou dietu, která je vhodná pro pro ty, kteří trpí kvasinkovou infekcí a nepomáhají jim jiné metody. Předtím, než ji začnete držet, se nezapomeňte poradit se svým lékařem.