Puzzle jako výzva – toto jsou ty nejtěžší

Puzzle jako výzva – toto jsou ty nejtěžší

Puzzle jsou celosvětový fenomén. Skládají je malé děti, dospělí i senioři. A to už od roku 1870, kdy první puzzle skládačku vyrobil kreslíř map John Spilsbury. I když v té době ani netušil, že vyrábí přímo puzzle.

Jednu ze svých map vyryl na dřevo a vyřezal z něj jednotlivé země, které pak sloužily jako názorná pomůcka při hodinách dějepisu. A dnes puzzle slouží k mnoha dalším účelům. Malé děti se jejich prostřednictvím učí uchopovat předměty, soustředit se, rozvíjejí si motoriku i myšlení.

Trénink levé i pravé strany mozku

Skládání puzzlí v závislosti na jejich náročnosti ovšem posiluje i dospělý mozek. V tomto ohledu tato činnost vyniká především tím, že dokáže spojit levou a pravou hemisféru, díky čemuž skládající zaměstná levou i pravou část mozku najednou. V jeden okamžik logicky uvažuje a je kreativní. Zvyšuje svou koncentraci a zlepšuje schopnost řešit problémy.

Kartonové puzzle

Puzzle vybíráme na základě hned několika parametrů, jako jsou materiál, motiv a náročnost puzzlí. Co se materiálu týče, nejběžnější jsou puzzle kartonové. Ty nejkvalitnější se vyrábějí ze speciálně upraveného tvrdého kartonu a jednotlivé dílky se z něj ručně vystřihávají speciálními ocelovými nástroji. To mimo jiné zajišťuje, že do sebe perfektně zapadají.

Pěnové puzzle

Sháníte puzzle pro ty nejmenší? Puzzle, které jim nahradí i podložku či přímo koberec? Skvělou volbou budou pěnové puzzle. Barevné, měkké a dobře omyvatelné. Tyto puzzle si navíc děťátko může skládat rovnou na podlaze.

3D puzzle

Puzzle pro skutečné fajnšmekry? To jsou 3D puzzle, po jejichž složení získáte krásný dekorační předmět. Sošku medvědice s mládětem, slona i pandy. 3D pyramidu, globus, stojan na tužky, šperkovnici, vázu i úložný box. Skvělý námět na vánoční dárek, nemyslíte? Buď darujete již sestavený předmět, nebo puzzle, z něhož si ho obdarovaný vyrobí.

Jaký motiv?

To záleží jen na vašem vkusu. Na e-shopu puzzlemania jsou k sehnání puzzle s motivy dětskými, náboženskými, uměleckými, přírodními i historickými. Puzzle s motivy květin, měst, dopravních prostředků filmů i seriálů.

Jaký počet dílků?

Při odpovědi na tuto otázku primárně vycházejte ze své pokročilosti. Puzzle pro dospělé začínají na pěti stech dílkách. Poté, co je složíte, pořiďte si puzzle s větším počtem dílků. Můžete jich skládat 550, 750, 600, 750 atd. A hned na to si vyzkoušejte první tisícovku, tedy puzzle s tisíci dílky. Je to pro vás hračka? V tom případě jděte dál.

54 tisíc dílků? Proč ne!

Troufnete si na puzzle 5000 dílků? Ne, nejsme na konci. Ty nejnáročnější puzzle se skládají z 54 tisíc dílků! Jedná se o produkt Travel Around Art a seženete ho na již zmíněném e-shopu puzzlemania.sk. Ani nevíme, jestli někdo takto náročné puzzle složil, a pokud ano, tak kde je skládal (dokážete si představit 54 tisíc dílků na jednom místě?) a jak dlouho mu to trvalo.

Puzzle pro náročné

Procházka růžovou zahradou ale nebude ani skládání puzzlí se 48 tisíci dílky. To nese pro změnu název Travel Around World. Obě pocházejí z portfolia francouzské značky Grafica. Její produkty však nevynikají jen vysokým počtem dílků, ale také motivy světových malířů.

Složte si obraz Hieronyma Boshe

Budete-li mít trpělivost, složíte si obraz Hieronyma Boshe Pokušení svatého Antonína o rozměru 70 × 68 cm. Který vás navíc vyjde na pouhých 19 Euro. V nabídce ovšem jsou i díla Michelangela, Jana Brueghela, Jeana Honoré Fragonarda, Pietera Brueghela a spousty dalších malířů zvučných jmen, jejichž díla zdobí ty nejprestižnější umělecké galerie. A pozor, tyto obrazy se skládají „pouze“ z tisíce až dvou tisíc dílků. To přeci složíte, nebo ne?

Publikováno: 29. 10. 2021

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam