Reflexní páska pro chodce vám může zachránit život

Reflexní páska pro chodce vám může zachránit život

Být vidět znamená přežít. Na veřejných komunikacích to platí dvojnásob. Určitě vám neuniklo, že od února 2016 platí novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb., která byla uvedena s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích. Zákonodárci novelu navrhli kvůli vysokému počtu nehod způsobených špatnou viditelností chodců. Na základě této novely musí chodci nosit za snížené viditelnosti mimo obec reflexní prvky. Novela zákona chodcům nařizuje nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti. Rozhodnete-li se pro procházku mimo území obce např. v mlze, za soumraku nebo ve tmě, musíte mít na sobě reflexní prvek. Povinnost se vztahuje na chodce, kteří se pohybují na okraji neosvětlené silnice. K nejrozšířenějším reflexním prvkům patří tzv. reflexní pásky pro chodce. Nošení reflexních prvků má velký význam, protože je řidiči motorových vozidel registrují na mnohem větší vzdálenost než ostatní materiály. Získávají tak více času na reakci a minimalizuje se riziko střetu, které by mohlo skončit zraněním nebo smrtí.
Pro srovnání: Chodce v tmavém oblečení řidič registruje na několik málo metrů a nemá dostatek času na reakci. Reflexní páska pro chodce zvyšuje viditelnost na cca 200 metrů. Pro řidiče jedoucího rychlostí 70 km/h je tato vzdálenost dostatečná.
Chodcům, kteří povinnost poruší, hrozí pokuta ve výši až 2 000 Kč. Policisté však většinou přestupek řeší domluvou a dávají chodcům reflexní pásky. Podstatné je, aby se již chodec nepohyboval po neosvětlené krajnici bez reflexního prvku. Někteří lidé, byť jsou si novely silničního zákona vědomi, podceňují kvalitu bezpečnostních prvků a domnívají se, že plně dostačuje LED dioda na mobilním telefonu nebo obyčejná baterka. Ty však na rozdíl od kvalitních reflexních prvků světlo neodráží. Neriskujte a pořiďte si reflexní pásky pro chodce nebo jiné reflexní prvky. Levně je seženete u specializovaného prodejce Altima.cz.

Publikováno: 21. 08. 2016

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: reflexní pásky pro chodce