Rozbor vody ze studny provádějte mimimálně jednou ročně!

Rozbor vody ze studny provádějte mimimálně jednou ročně!

Máte na zahradě studnu, ze které čerpáte pitnou vodu? V tom případě jistě víte, že byste neměli podceňovat pravidelnou kontrolu její kvality. Zdaleka nejhorší situace nastává po zimě, kdy kvalitu vody ve studních ovlivňuje tání sněhu, vydatné srážky či naopak nadměrné sucho. Dle odborníků by rozbor vody ze studny měl proběhnout minimálně jednou do roka, ideálně pak zpočátku jara. Kromě rozboru vody ze studny by měla proběhnout také kontrola zpevněného okolí studny, vodotěsnosti krytu a technického zařízení pro odběr vody.

Obraťte se na zkušené laboranty z ANECLAB

Co se týče analýzy vody, zajišťují ji akreditované laboratoře po celé České republice. Za zmínku stojí například renomovaná českobudějovická laboratoř ANECLAB s.r.o., která provádí rozbory podzemní, pitné, povrchové, balené a odpadní vody již od roku 1990, a to v rámci celé ČR. Přesnou cenovou kalkulaci na míru dostanete obratem po podání žádosti. Pokud laboratoř shledá, že vzorky překračují hygienické limity, navrhnou vám další postup.

Každá třetí studna je nevyhovující

Z loňských rozborů soukromých studní je patrné, že k nejčastějším neduhům patří nevyhovující mikrobiologické ukazatele, ale také limity dusičnanů, železa a zákalu. Z celkového množství testovaných studní nevyhovovala zhruba třetina.

Zdraví ohrožují bakterie, viry, ale také těžké kovy

Znečištění studny je velmi častým jevem, v jehož důsledku se u konzumentů objevují nepříjemné žaludeční a střevní obtíže, ale i závažné zdravotní problémy a nemoci. Ani úplavice nebo virová žloutenka typu A však nejsou tak zákeřné jako pravidelná konzumace vody s obsahem nežádoucích chemických látek a těžkých kovů. Vzhledem k tomu, že lidské smysly nerozeznají přítomnost těchto látek, může se voda jevit jako nezávadná, i když tomu tak není. Informace o případné dezinfekci a eliminace zdroje znečištění vám poskytnou zaměstnanci krajské hygienické stanice.

Publikováno: 28. 10. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: rozbor pitné vody | rozbor pitné vody ve studni | rozbor vody ze studny