Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

S jakými druhy kabelů se setkáte?

V současné době jsou kabely velice důležitými prvky, protože se používají takřka všude. Základním materiálem kabelů je buď elektrovodná měď, nebo hliník. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké druhy existují a k jakým účelům se používají.

 

Pravděpodobně jste se už s pojmy, jako jsou kabely a vodiče, setkali. Pro upřesnění termínů, kabel sestává z dvou a více vodičů, které jsou obalené ochranným pláštěm. Co se týče samotných vodičů, tak bývají buď z plného drátu, nebo z tenkých drátů (takzvaně laněné). Základní rozdělení kabelů je následující:

  • silové (CYKY, CYSY, AYKY),
  • datové,
  • repro,
  • telefonní,
  • koaxiální.

 

CYKY kabely

Pevné silové kabely nachází uplatnění v oblasti elektroinstalace domovních a průmyslových rozvodů. CYKY kabely se mohou bez problémů dávat do zdi, ale i do země. Poslouží i v případě, že chcete kabely uschovat do kabelových chrániček a lišt.

 

Datové kabely

Další skupinu tvoří datové kabely. Jak už samotný název napovídá, slouží k přenosu dat, přičemž vybrat si můžete z několika variant. Nejvíce žádané jsou bezpochyby UTP kabely, protože jsou vhodné pro horizontální rozvody. Stejně tak se setkáte s kabely STP a FTP pro datový tok.

 

Koaxiální kabely

Zapomenout nesmíme ani na koaxiální kabely, což jsou v podstatě kabely s koaxiálním konektorem. Průměr takových kabelů je různý a pohybuje se od 0,5 do 1,13 mm. V nabídce jsou různé barevné alternativy – bílé, černé a zelené. Obecně platí, že čím je koax delší, tím je i horší kvalita přenosu signálu, na což je nezbytné myslet.

 

Pokud hledáte vodiče, kabely a další elektro součástky, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu E1.cz. V nabídce má baterie, svítilny, hromosvody, pájky, měřící přístroje, modulové a paticové přístroje, nářadí, pojistky, rozvodnice, spojovací materiál, svorky i svorkovnice.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *