S jakými druhy kabelů se setkáte?

S jakými druhy kabelů se setkáte?

V současné době jsou kabely velice důležitými prvky, protože se používají takřka všude. Základním materiálem kabelů je buď elektrovodná měď, nebo hliník. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké druhy existují a k jakým účelům se používají.   Pravděpodobně jste se už s pojmy, jako jsou kabely a vodiče, setkali. Pro upřesnění termínů, kabel sestává z dvou a více vodičů, které jsou obalené ochranným pláštěm. Co se týče samotných vodičů, tak bývají buď z plného drátu, nebo z tenkých drátů (takzvaně laněné). Základní rozdělení kabelů je následující:
  • silové (CYKY, CYSY, AYKY),
  • datové,
  • repro,
  • telefonní,
  • koaxiální.
 

CYKY kabely

Pevné silové kabely nachází uplatnění v oblasti elektroinstalace domovních a průmyslových rozvodů. CYKY kabely se mohou bez problémů dávat do zdi, ale i do země. Poslouží i v případě, že chcete kabely uschovat do kabelových chrániček a lišt.  

Datové kabely

Další skupinu tvoří datové kabely. Jak už samotný název napovídá, slouží k přenosu dat, přičemž vybrat si můžete z několika variant. Nejvíce žádané jsou bezpochyby UTP kabely, protože jsou vhodné pro horizontální rozvody. Stejně tak se setkáte s kabely STP a FTP pro datový tok.  

Koaxiální kabely

Zapomenout nesmíme ani na koaxiální kabely, což jsou v podstatě kabely s koaxiálním konektorem. Průměr takových kabelů je různý a pohybuje se od 0,5 do 1,13 mm. V nabídce jsou různé barevné alternativy – bílé, černé a zelené. Obecně platí, že čím je koax delší, tím je i horší kvalita přenosu signálu, na což je nezbytné myslet.   Pokud hledáte vodiče, kabely a další elektro součástky, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu E1.cz. V nabídce má baterie, svítilny, hromosvody, pájky, měřící přístroje, modulové a paticové přístroje, nářadí, pojistky, rozvodnice, spojovací materiál, svorky i svorkovnice.

Publikováno: 26. 04. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam