Vše, co potřebujete vědět o topení briketami

Vše, co potřebujete vědět o topení briketami

Zvažujete pořízení kamen, která umožňují topení briketami, ale stále vám v hlavě vrtá onen pověstný červíček pochybností? Brikety jsou naproti dřevu v mnohém výhodnější: nabízí vyšší komfort, čistší manipulaci, a v případě některých typů dokonce lepší výhřevnost.

4 hlavní výhody briket

  • Brikety mají optimální velikost. Přikládáte je do kotle a neztrácíte čas štípáním.
  • Z hlediska dostupnosti jsou na tom lépe než dřevo. Seženete je v podstatě kdykoliv. Mimo sezónu pak za ještě zajímavější cenu.
  • Skladování briket není náročné na prostor. Balíky uložíte vedle sebe a o nic víc se nestaráte. Navíc je z nich minimum nečistot.
  • Brikety se vyrábí lisováním, nikoliv lepením. Proto v nich není obsažená chemie, která by se v průběhu skladování či spalování dostávala do bezprostředního okolí.

Dřevěné, nebo hnědouhelné brikety?

Majitel kotle na brikety má na výběr mezi dřevem a hnědým uhlím. Dřevěné pelety vyráběné lisováním pilin a hoblin mohou obsahovat škrob, případně jiná zdravotně nezávadná pojiva, ale nikdy lepidlo, parafín apod. K jejich výhodám patří komfortní skladování a úsporné topení. Mohou se však lišit topným výkonem – před nákupem proto zkontrolujte konkrétní hodnotu na obalu, případně se zeptejte prodejce. Uhelné brikety se vyrábí v konstantní kvalitě, a to z vysoce kvalitního hnědého uhlí (díky tomu při spalování nevzniká velké množství emisí). Naproti dřevěným briketám mají lepší výhřevnost – hoří déle (žhnou až několik hodin) a rovnoměrněji, proto uživatel nemusí tak často přikládat a vytápění může snadněji regulovat. Na otázku, zda jsou lepší dřevěné, nebo uhelné brikety, existuje jasná odpověď: uhelné brikety dřevo spolehlivě nahradí a v mnoha směrech ho předčí. Více se o nich dozvíte na stránkách prodejce OPTIMTOM uhelnebrikety.cz. Nezapomeňte, že brikety nejvýhodněji nakoupíte mimo topnou sezónu.

Publikováno: 03. 06. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Adam