S rekuperací budete mít v domácnosti stále čerstvý vzduch

S rekuperací budete mít v domácnosti stále čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch v domácnosti je velice důležitý, ovšem především během zimních měsíců je běžné větrání trochu náročnější. Ve všech pokojích totiž panuje příjemná teplota, která po otevření oken výrazně klesne. Opět pak musíte interiér vytopit na požadovanou teplotu.... V následujících řádcích vám představíme rekuperaci.

Proces zpětného získávání energie. Přesně tak by se dala charakterizovat rekuperace do bytu. V podstatě se vybavíte speciálním zařízením, přes které se přivede zvenčí čerstvý vzduch a odvede vydýchaný vzduch z místnosti. Uvnitř rekuperační jednotky však odpadní vzduch předává teplo čerstvému, a tím pádem nedochází k žádnému ochlazování interiéru.

V daném segmentu se setkáte s dvěma různými pojmy, a to aktivní a pasivní rekuperací. Poměrně levným řešením je pasivní varianta, přičemž proudy vydýchaného a čerstvého vzduchu uvnitř jednotky prochází kolem sebe výměníkem a odpadní vzduch předá část své tepelné energie čerstvému.

Jestliže chcete investovat do inovativnějšího modelu, nabízí se vám aktivní systém, jenž pracuje mnohem rychleji. Odpadní vzduch předává svou tepelnou energii chladivu, přičemž teplo je stlačeno kompresorem, ten se zahřeje a na něj se přivádí čistý vzduch z venkovního okolí. Výhodou však je, že v letním období funguje obráceně a dokáže nahradit i klimatizaci.

Dále se u rekuperace vzduchu budete rozhodovat ještě mezi centrální a lokální. V případě centrální varianty se přes potrubí rozvádí čerstvý vzduch do celého domu, zatímco lokální rekuperace je zaměřena pouze na jednu místnost.

Oblíbenosti se těší rekuperace Aldes, která se vyznačuje dlouhou životností a vysokou kvalitou.

Publikováno: 23. 09. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Adam