Sháníte tlumočníka? Přečtěte si vše, co byste měli o tlumočení vědět

Sháníte tlumočníka? Přečtěte si vše, co byste měli o tlumočení vědět

Není tlumočník, jako tlumočník. Tlumočení je komplexní obor a může probíhat různými způsoby. Pokud momentálně hledáte odborníka na svém místě, ale nemáte v tomto směru žádné předchozí zkušenosti, pokračujte ve čtení tohoto článku. Prozradíme vám základní informace ohledně způsobů tlumočení i praktický postup, jak poptat tlumočníka.

Druhy tlumočení

Konsekutivní tlumočení Konsekutivní tlumočení neboli následné tlumočení spočívá v tlumočení dílčích úseků nebo jednotlivých vět bezprostředně poté, co promluví řečník. Doprovodné tlumočení Tento způsob tlumočení nachází využití především na schůzkách a obchodních cestách. Tlumočník klientovi překládá a zároveň je vždy po ruce při vyřizování různých záležitostí (např. Při kontaktu s obchodními partnery, vyřizování na úřadech apod.). Obvykle jde o tlumočení běžných věcí bez nároku na znalost odborné terminologie. Simultánní tlumočení Metoda, při níž jsou přítomni obvykle dva tlumočníci střídající se po určitém časovém úseku, se uplatňuje především během konferenci. Soudní tlumočení Soudní neboli úřední tlumočení může vykonávat pouze soudní tlumočník se zvláštním oprávněním a registrací u příslušného krajského soudu. V praxi jde o tlumočení valných hromad, sňatků, jednání s orgány státní správy, podávání svědectví u soudního stání a podobně.

Jak si objednat tlumočnické služby?

Jak probíhá proces objednání tlumočnických služeb, nám prozradili odborníci z renovované překladatelské agentury Presto. Prvním krokem je specifikace požadavků na základě výše uvedených způsobů tlumočení. Tlumočník potřebuje několik dní na přípravu a je nezbytné mu poskytnout materiály k danému tématu. Pokud nemáte vybráno vhodné místo pro uskutečnění akce, agentura vám doporučí prostory. Zda si tlumočnickou techniku zajistíte sami, nebo využijete pronájem v rámci agentury, je na vás. Tlumočení může probíhat i v zahraničí. V takovém případě se můžete rozhodnout, zda zařídíte tlumočníkům dopravu, ubytování a stravu, nebo to necháte na agentuře. Další případné dotazy směřujte na profesionály z agentury Presto.

Publikováno: 19. 06. 2018

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: tlumočení