Špatně spíte? Třeba je na vině nevhodná matrace

Špatně spíte? Třeba je na vině nevhodná matrace

Probouzíte se ráno celí rozlámaní a o nějakém vyspání se do růžova si můžete jen nechat zdát? Možná za vašimi problémy stojí nevyhovující matrace. Té se nemilosrdně zbavte, jinak vás brzy po ránu nebudou trápit jen nevzhledné kruhy pod očima. V posteli strávíme v průměru třetinu života, což rozhodně není krátká doba. Není to pádný důvod udělat maximum pro to, aby tato doba byla co nejkvalitnější? Mimo jiné i výběrem správné matrace. Její vliv na kvalitu našeho spánku a s ní souvisejícím zdravím je neoddiskutovatelný. Je prokázáno, že spaním na nevyhovující matraci si můžeme zadělat na vážné zdravotní potíže.

Matrace uživateli musí vyhovovat

Matrace ani tak nedělíme na dobré a špatné jako spíše na vyhovující a nevyhovující. Každý totiž v závislosti na své váze a dalších potřebách vyžaduje jiný typ matrace. Matrace, která zkrátka vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému a obráceně. Na jaké faktory se tedy při výběru zaměřit?

Ani měkká, ani tvrdá, zkrátka akorát

Jedním z klíčových parametrů je tvrdost matrace. Tu mimo jiné předurčuje hmotnost jejího uživatele. Obecně by se dalo říci, že čím vyšší vahou disponujete, tím tvrdší matraci byste si měli pořídit. Z tohoto důvodu proto muži většinou dávají přednost matracím tvrdším a ženy matracím měkčím. Dětem často vyhovují matrace střední tvrdosti a starým lidem matrace anatomické. Pokud je to i váš případ a sdílíte s partnerem jedno lůžko, vyvarujte se koupě matrace 180×200 cm a zvolte spíše dvě matrace 90×200 cm (popřípadě matrace 140×200 cm) s různou tvrdostí.

Zaměřeno na materiál

Tvrdost samozřejmě není jediným parametrem, na nějž byste se při výběru vhodného modelu měli zaměřit. V hledáčku vašeho zájmu by měl být i její povrch, který by měl být zdravotně nezávadný, prodyšný, savý a nenáročný na údržbu. Na povrch matrace by se měli zaměřit především alergici a astmatici, v jejichž hledáčku zájmu by měly být matrace antialergické.

Pěnová, latexová, nebo pružinová?

Podle typu matrace dělíme na pěnové, latexové, pružinové a kaučukové. Mezi uživateli se největší popularitě těší matrace pěnové neboli matrace z paměťové pěny, které skvěle drží tvar, k tomu disponují vynikající elasticitou a dlouhou životností. Skvělými ortopedickými a antialergickými vlastnostmi disponují matrace latexové, příjemně měkké a poddajné zároveň bývají matrace kaučukové. Jde-li vám především o správné rozložení těla, možné pro vás bude lepším řešením matrace pružinová.

Matraci si vyzkoušejte

Jednotlivé typy matrací před koupí rozhodně doporučujeme osobně vyzkoušet, popřípadě výběr konkrétního modelu zkonzultovat s odborníikem. Vyberte si nějaký větší showroom a na jednotlivé modely postupně ulehněte. O tom, jaká matrace vám vyhovuje, tak budete mít jasno prakticky okamžitě.

Publikováno: 04. 03. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam