Světlovody domů i do kanceláře přivedou přirozené světlo

Světlovody domů i do kanceláře přivedou přirozené světlo

Dříve bylo běžné dodržovat denní režim podle slunce. Když vycházelo, lidé vstávali, a jakmile zapadalo, přesouvali se domů. Na nejnutnější činnosti si posvítili svíčkou a následně šli spát, aby mohli další den s rozedněním zase vstávat. Pak přišel vynález žárovky a lidstvo se přestalo řídit podle slunce. Posvítit si dnes můžeme kdykoliv, a vůbec nedbáme na to, že přirozené světlo je pro organismus lepší. Podle odborníků člověk potřebuje aspoň 30 minut denně na čerstvém vzduchu a přirozeném světle. Sami však zjistíte, že čím méně času trávíte na denním světle, tím jste unavenější a psychicky méně odolní. Právě proto si lidé instalují do domácností i firem světlovody!

Světlovod přivede světlo i do míst bez oken

K tomu, abychom doma měli dostatek světla, slouží okna. Ne všude se však dají umístit. Například místnost uprostřed domu, tradičně chodby, není možné osvětlit tímto způsobem. Pak přichází na řadu třeba střešní světlovody. Světlovod je tubus, který posbírá světlo na jedné straně a soustavou zrcadel ho přemístí až na druhý konec. Světlo přitom sbírá pomocí speciální křišťálové kopule, takže ho dá dohromady, co nejvíce je jen možné.

Umístění světlovodu je potřeba správně navrhnout

Světlovod je možné nainstalovat i do budov, kde byste to nečekali. Kromě střešních existují také světlovody do stěny, přístup ke střeše tedy není nutné. Co však nutné je, je návrh ze strany odborníka. V úvahu vezme orientaci střechy či zdi a naplánuje, aby tubus vedl tou nejjednodušší cestou. Zároveň pomůže vybrat vhodnou velikost tubusu, která se odvíjí od velikosti a tvaru místnosti, barevnosti i textury stěn, podlahy a stropu. Zajímalo by vás, jaká je cena světlovodu? Podívejte se na web společnosti Lightway. Pro své světlovody ceník sice nezveřejňuje, ale ráda vám sdělí cenu speciálně pro vás. Ono totiž žádnou obecnou částku říct nelze. Záleží na typu a provedení světlovodu, jak jsme si vyjasnili výše.

Publikováno: 29. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam