Tvrdá voda, to je prevít. Jak se proti ní bránit?

Tvrdá voda, to je prevít. Jak se proti ní bránit?

Tvrdost vody je ukazatel množství minerálních látek, které se v ní nachází. Zpravidla se jedná zejména o vápník, dále pak o stopové prvky hořčíku a dalších látek. Pokud se vápník vyskytuje ve větší míře, pak je tvrdost vody vyšší a zvyšuje se výskyt vodního kamene. V důsledku dlouhodobého používání tvrdé vody dochází k usazování vodního kamene do rozvodů, kohoutků, praček, bojlerů a dalších zařízení. Vodní kámen výrazně zkracuje životnost rozvodů a trubek a tím i celkovou životnost spotřebičů.

Jak poznáte, že máte doma tvrdou vodu?

Přítomnost tvrdé vody poznáte podle povlaku na hladině čaje nebo tak, že mýdlo méně pění a snadno se oplachuje. Dalším indikátorem je bělavá stopa vodního kamene v hrncích a na nádobí.

Nedopusťte, aby vám vodní kámen zničil pračku

V notoricky známé reklamě se v souvislosti s vodním kamenem hovoří o zničené pračce. To proto, že se 4 až 5 krát rychleji usazuje v ohřáté tvrdé vodě. V praxi v pračce, bojleru a myčce. Ještě před tím, než spotřebič přestane fungovat, se přítomnost vodního kamene negativně projeví na zvýšené spotřebě. Není výjimkou, když zanesené spotřebiče potřebují i o 30 % více energie.

Jak vodní kámen vzniká?

Vodní kámen vzniká usazováním minerálů (především vápníku) na povrchu smáčeném tvrdou vodou. Po odpaření vlhkosti krystaly pevně přilnou k povrchu a postupně tvoří pevnou krustu. Ve finále dochází např. k ucpání trysek ve sprše, znečištění baterie apod.

Jak se proti tvrdé vodě bránit?

Jednou z možností odstranění vodního kamene jsou speciální čistící prostředky na bázi kyseliny chlorovodíkové a fosforečné. Jde však o „nekonečný“ boj, který se zanedlouho řádně prodraží. Mnohem efektivnější je pořízení domácí úpravny tvrdosti vody. Za pozornost stojí například Anticalc fyzikální úpravna vody, která se instaluje na vstup vody (vodoměr nebo výtlak čerpadla). Anticalc mění strukturu a velikost krystalů vápníků – nedochází tak k dalšímu usazování, a navíc se vyčistí všechny dosavadní nánosy.

Publikováno: 10. 10. 2016

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: jak na tvrdou vodu | jak odstranit vodní kámen