Uklízení v těhotenství – čeho se vyvarovat?

Uklízení v těhotenství – čeho se vyvarovat?

Těhotenství není nemoc a většiny aktivit, které žena dělá běžně, se samozřejmě nemusí vzdát ani během vytoužených devíti měsíců gravidity. Určitá omezení jsou přesto na místě a nejinak je tomu i v případě úklidu domácnosti. Na které domácí práce byste si měla dát pozor a raději je delegovat na někoho jiného?

Vysávání a utírání prachu

Během těhotenství jsou poměrně běžné bolesti zad, a právě při vysávání a utírání prachu jsou tyto svalové partie nadměrně namáhány. Během prvních dvou trimestrů sice většina žen obojí hravě zvládá, v poslední fázi se ale chtě nechtě projeví přítomnost většího bříška a nějakých těch kilogramů navíc.

Úklid toalety a koupelny

Špinavé WC a koupelna jsou noční můrou každé svědomité hospodyňky. Jenomže úklid těchto místností není během těhotenství právě příjemný. Kromě toho, že se obvykle používají agresivní desinfekční prostředky, jejichž výpary nejsou pro těhotnou ženu ideální, jde o práci v relativně těsném a špatně větraném prostoru (= zvýšená koncentrace škodlivých výparů).

Mytí oken a věšení záclon

Když je bříško větší, jakékoliv činnosti vyžadující lezení na židli, žebřík či stůl jsou zbytečně riskantní. Tedy i mytí oken a následné věšení záclon, které by si měla těhotná žena odepřít. Fyzicky se sice tato činnost zvládnout dá, ale případný pád by mohl znamenat vážné komplikace.

Praní prádla

Na první pohled nenáročná domácí práce může těhotné ženě značně přitížit. Když prádlo dáváte do pračky, neváží téměř nic, ovšem po vyprání je mokré a váží třeba i 15 – 20 kg. Takže pokud vám lékař doporučil, abyste nepřenášela těžká břemena, raději prádlo noste po částech.

Čištění kočičího záchodu

Ačkoliv nejde o fyzicky náročnou činnost, kočičí výkazy představují potenciální riziko pro plod kvůli parazitárním infekcím a toxoplasmóze. Záchodek proto měňte zásadně v rukavicích a poté si nezapomeňte důkladně umýt ruce. V ideálním případě tuto činnost během těhotenství nedělejte. Zřejmě vás nepřekvapí, že spousta těhotných žen řeší úklid domácnosti prostřednictvím profesionální úklidové firmy. Skvělou volbou je firma Ekologickyuklid.eu, která používá jen ekologické přípravky. Tato firma se zaměřuje na úklid domu Praha, Brno či Bratislava.

Publikováno: 11. 07. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam