Už připravujete dřevo na zimu? Zkuste dřevní brikety

Už připravujete dřevo na zimu? Zkuste dřevní brikety

Je sice ještě stále léto, na podzimní a zimní plískanice se ale už většina majitelů krbů a krbových kamen chystá s předstihem.

Pohodlné topení v krbu

V krbu si zatopíme pro radost, rychlé zahřátí i příjemnou atmosféru. Musíme ale mít čím topit, což většinou znamená nutnost sehnat dřevo, nařezat ho, nasekat a vyskládat tak, aby stihlo vyschnout. K tomu potřebujeme alespoň přístřešek, pokud ne přímo krytý dřevník, jinak zůstanou polínka vlhká. To nám následně ztíží topení v krbu, mokré dřevo totiž špatně hoří a navíc velmi kouří, jak se z něj odpařuje voda, čímž zanáší kouřovod. Pokud ale máme naopak hodně suché dřevo, shoří rychle a my musíme často přikládat, což nás ruší od odpočinku nebo třeba četby knihy. Dřevěné brikety nás těchto nepříjemných povinností zbaví, jsou ihned připravené k použití a nemusíme je ani řezat, ani sekat. Mají vysokou výhřevnost a dlouhou dobu hoření, takže nemusíme stále chodit přikládat. Na noc pak oceníme kůrové noční brikety, které vydrží hořet 10 – 16 hodin, a tak se můžeme klidně vyspat bez obav z vyhasnutí kamen či krbu a následné zimy.

Do kotlů pelety

Dřevěné brikety se vyrábí lisováním pilin pod vysokým tlakem, bez přidání chemických sloučenin nebo lepidel. Topení s nimi je čisté, ekologické a s minimálním odpadem. Jejich skladování i následné používání je velmi jednoduché a pohodlné, ušetří vám tak čas i práci. Jsou vhodné pro topení v krbu a krbových či kachlových kamnech. Do kotlů, které nám vytápí celý dům, jsou vhodnější dřevěné peletky. Vyrábí se na stejném principu jako brikety, jsou však lisovány do mnohem menších granulek či válečků, aby se dobře podávaly i automatickým podavačům a sypačům. Ty nám šetří práci s přikládáním, ke kotli tak stačí přijít jednou za několik dní vše zkontrolovat a případně vysypat popelník. Minimální odpad a vysoká výhřevnost, stejně jako snadné použití, jsou hlavní důvody, proč jsou peletky i brikety stále populárnější a častěji využívané.

Publikováno: 25. 08. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam