Voda je čím dál dražší. Proč ještě nemáte vlastní vrtanou studnu?

Voda je čím dál dražší. Proč ještě nemáte vlastní vrtanou studnu?

Snažíte se o minimalizaci výdajů za energie a trápí vás cena vody? V některých krajích se cena vodného a stočeného pohybuje kolem 90 – 100 Kč. Nejdražší vodu mají v Semilech, kde za 1000 litrů platí 102,01 Kč. Na opačném konci tabulky najdete Klatovy s cenou 61,70 Kč za „kubík“. V každém případě je voda podstatně dražší než v minulosti, a to i s ohledem na vyšší průměrný příjem domácností. Jednou z možností, jak za vodu ušetřit, je realizace vlastní studny. Další výhodou takového řešení je získání přístupu k čisté, chemicky neupravené vodě.

Jaké výhody nabízí vrtaná studna?

Vykopat studnu je zbytečné nákladné, namáhavé a časově náročné. Mnohem efektivnější je studnu vyvrtat. K výhodám vrtané studny patří poměrně nízká cena za realizaci, vyšší vydatnosti zdroje a rychlá návratnost. Realizace trvá 1 – 2 dny a není nijak složitá.

Jak probíhá vrtání studny?

Prvním krokem je kontaktování firmy, která se vrtáním studen zabývá. Odborníci dorazí na míso a vyhodnotí optimální umístění studny. Musí objektivně vyhodnotit přístup, aby vrtná technika neponičila vegetaci, záhonky, chodníky a další prvky. Následuje vyhodnocení typu podloží pod pozemkem – jeho struktury, hydrogeologických vlastností a výškové pozice pozemku. Na základě těchto hodnot mohou odhadnout hloubku hladiny vody v podloží a určit použití vrtného systému. vrtana-studna
Průzkumný vrt musí být písemně ohlášen na obecním – stavebním úřadě.
Samotné vrtání studny probíhá v těchto po sobě navazujících krocích. V předem smluveném termínu přijede na místo vrtací souprava, zahájí přípravné práce a zakončí je vodním výplachem díla. Další fáze spočívá ve vyvložkování vrtu pažnicemi s atestem na pitnou vodu. Po provedení čerpací zkoušky pro ověření garance vydatnosti vody může proběhnout předání. Chcete se o vrtání studny dozvědět více? Informace najdete na vrtanistudny.cz.

Publikováno: 23. 10. 2016

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: vrtaná studna