Vybíráme zahradní nábytek: Jaký materiál zvolit?

Vybíráme zahradní nábytek: Jaký materiál zvolit?

Mít zahradu a nezřídit si na ní příjemné posezení je hřích. Ale po jakém typu zahradního nábytku sáhnout, když je nabídka tak bohatá? Abychom vám usnadnili rozhodování, ušetřili čas i případné starosti, připravili jsme pro vás charakteristiku jednotlivých materiálů, ze kterých se nábytek na zahradu běžně vyrábí.

Plast je levný a snadno se s ním manipuluje

Nemáte peněz nazbyt, případně je vám líto utrácet více než je nezbytně nutné? Pokud jsou vaše nároky na komfort nižší a s vaším estetickým cítěním nic nedělá ani pohled na materiály, které příliš nezapadají do kategorie „luxusní“, vsaďte na moderní plastový nábytek. Je tvarově variabilní a k mání v mnoha barevných kombinacích. K výhodám plastu patří stálobarebnost, tvarová stálost a skladnost. Za nevýhody lze považovat nižší odolnost proti mechanickému poškození a menší stabilita. Také v sortimentu plastového nábytku panují výrazně kvalitativní rozdíly. Od nejlevnějších výrobků raději ruce pryč – jejich životnost není příliš dlouhá,

Stabilní a dlouhověký kov

Kov do venkovního prostředí? Nebojte se, kvalitní povrchová úprava zajistí, aby kovový zahradní nábytek vydržel dlouho jako nový. Za výhody lze považovat vynikající stabilitu (nepřeklopí se ani při silnějším poryvu větru) a mimořádnou odolnost. Negativem pak vyšší pořizovací cena (především u nábytku z ušlechtilého kovu) a u některých sestav i vyšší hmotnost, která znesnadňuje manipulaci – mnohem lepší jsou tzv. odlehčené kovové konstrukce. O diskomfortu nemůže být řeč, kov je obvykle doplněn o textilní výplň.

Odolný a vizuálně atraktivní ratan

Umělý ratan se právem stal synonymem pro moderní zahradní nábytek. Na pohled velmi pěkný materiál disponuje optimálními vlastnostmi pro celoroční použití a nedělá mu problém ani kombinace sněhu a mrazu. Ceny jsou dostupné, údržba nenáročná – co víc si přát? Dejte si však pozor na dřevěné napodobeniny (obvykle k dostání v supermarketech), protože nemají příliš vysokou nosnost, jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje. Raději se zaměřte na výrobky od prověřených dodavatelů.

Dřevo je stálice a sluší každé zahradě

Závěr patří univerzálnímu přírodnímu materiálu, který vypadá skvěle bez ohledu na prostředí. Zahradní sedací soupravy ze dřeva však nejsou jen pěkné a příjemné na dotek – k jejich přednostem patří odolnost a možnost renovace. Cena závisí na druhu dřeva – k nejlevnějším patří smrk a borovice, dražší jsou buk, dub a exotické dřeviny. V každém případě však počítejte s náročnější údržbou a vyšší hmotností. Resumé? O žádném materiálu nelze napsat, že je nejlepší. V praxi záleží spíše na dílenském zpracování konkrétního setu. A samozřejmě i na osobních preferencích – nenáročný zákazník zvolí levný plast, fajnšmekr si pořídí luxusně vyhlížející exotické dřevo. Pro inspiraci koukněte na inhaus.cz, kde najdete vše – celé sety i samostatná zahradní lehátka z mnoha e-shopů na jednom místě.

Publikováno: 23. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam