Vybíráte pistoli na pro sebeobranu? Vsaďte na Glock, litovat nebudete!

Vybíráte pistoli na pro sebeobranu? Vsaďte na Glock, litovat nebudete!

Pokud již máte zbrojí průkaz nebo si ho v nejbližší době plánujete udělat, nemá smysl vám záměr rozmlouvat. Navíc – ne nadarmo se říká, že je lepší zbraň mít a nepoužít ji, než ji potřebovat a nemít. A po které pistoli sáhnout? Nabídka je pestrá a každý jednotlivý model nabízí specifické výhody i negativa. Ale proč rovnou nezvolit kousek, který je opředena mnoha mýty a právem mu náleží titul světové pistole č. 1? Glock je rakouská legenda a využívají ji bezpečnostní složky, kriminálníci i běžní občané. Vsadíme se, že její siluetu důvěrně znáte i vy. Třeba z počítačových her, v nichž je k vidění snad až příliš často.

Glock původně pistole nevyráběl

Každá legenda má svého tvůrce. Za pistolemi Glock stojí rakouský inženýr a businessman Gaston Glock, který v roce 1963 založil společnost na výrobu plastových a kovových dílů pro okenní a dveřní systémy. Ano, čtete správně, Glock dodával komponenty pro okna a dveře... Jenomže netrvalo dlouho a do produktového portfolia se dostaly také zbraně. Konkrétně o sedm let později, v roce 1970, fabrika vyráběla útočné nože, pásy do kulometů pro rakouskou armádu a cvičné ruční armády.

Výjimečná pistole neměla konkurenci

Legendární a v mnoha směrech revoluční Glock 17 spatřil světlo světa až v roce 1980. Na jeho výrobě se podíleli mnozí odborníci z řad policie a armády (tým sestavil Gaston Glock) a po náročném dvouletém testování ho přijala za svůj rakouská armáda. O kvalitách nemohlo být pochyb – Glock porazil dvacet konkurenčních modelů renomovaných zbrojovek a právem nahradil zastaralý Walther P38.

Pistole, která vydrží téměř na věky

Čím se Glock 17 odlišil? Pistole měla rám z polymerního materiálu a chyběla manuální pojistka. Namísto ní dostala inovativní spoušť se spoušťovou pojistkou. Jednoduchá konstrukce složená z pouhých 33 dílů nabídla odolnost vůči korozi a citelně nižší hmotnost oproti pistolím stejné třídy. Tím ovšem důvody, proč si pro osobní obranu právě Glock, zdaleka nekončí. Pistole je vysoce odolná vůči opotřebování (ovšem udržovat se musí, jinak se životnost snižuje a hrozí selhání při střelbě), dokáže střílet v prašném prostředí, a dokonce i ve vodě, nevadí ji vlhkost a vydrží v průměru 300 – 350 tisíc výstřelů (zhruba 6× více než průměrná konkurence). A nevýhody? I Glock jednu má – nehodí se do chladných oblastí, protože mráz příliš nesvědčí plastovým prvkům. Ale pokud nemáte namířeno na sever, nemusíte si tím lámat hlavu.

Publikováno: 12. 10. 2019

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam