Vysavač nesaje nebo při práci vypíná?

Vysavač nesaje nebo při práci vypíná?

K uklízení již neodmyslitelně patří také vysávání. Aby bylo vysávání co nejefektivnější a zároveň jste se při něm příliš nenadřeli, je potřeba mít na pomoc kvalitní vysavač s dostačujícím sacím výkonem. Co ale dělat, pokud vysavač časem ztratil sací výkon a téměř nic už nedokáže vysát, případně se uprostřed vysávání začal vypínat?

Postup kontroly příslušenství vysavače:

  • Zkontrolujte nejprve hubici, kterou u vysavače používáte, zda není zanesená nebo zda ji nezacpal kapesník či ponožka nasátá omylem. Nejčastěji ucpané jsou vstupy do trubky nebo "zubaté" koleno v hubici

  • Pokud je hubice v pořádku, zaměřte se na trubky a také zde zkontrolujte, zda je trubka průchodná. To se dá jednoduše pohledem skrz trubku.

  • Následně zkontrolujte i hadici vysavače, kterou odpojte od vysavače a zkuste do ní vhodit kuličku. Pokud kulička na druhé straně nevypadne, je v hadici nějaká překážka, která blokuje jak kuličku, tak proud vzduchu při vysávání.

Pokud jsou všechny vzduchové cesty v příslušenství průchodné a nenašli jste nic, co by mohlo vypínání vysavače nebo ztrátu sacího výkonu způsobit, je na čase zkontrolovat samotný vysavač.

  • U sáčkových vysavačů zkontrolujte plnost sáčku a dle potřeby jej vyměňte.

  • U všech vysavačů následně zkontrolujte motorový filtr, který je za sáčkem nebo prachovou nádobou a brání proniknutí nečistot do motoru. Pokud je filtr znečištěný, neprodleně jej vyměňte.

  • Na konec se zaměřte na HEPA filtr, který je umístěn na výstupu vzduchu z vysavače. Jedná se o filtr, který zachytává i ty nejjemnější částečky nečistot, které nezvládl zachytit sáček nebo předmotorový filtr a zabraňuje jejich návratu zpět do vzduchu. Pokud je filtr silně znečištěný a zanesený, motor vysavače musí vyvinout větší výkon, aby vzduch přes HEPA filtr protlačil, dochází tak k jeho přehřívání, což následně zapne teplotní pojistku a vysavač se vypne. Proto znečištěný filtr ihned vyměňte. Nezapomínejte také, že výrobci doporučují HEPA filtr u sáčkových vysavačů měnit jednou ročně, u bezsáčkových vysavačů pak jednou za půl roku.

V případě, že jste vše zkontrolovali a problémy s vysavačem přetrvávají, bude nutné navštívit autorizovaný servis výrobce. Problém může být v samotném motoru, případně v dalších filtrech, které motor chrání, ty ale není možné vyměnit svépomocí. Kontakt na servisní střediska naleznete na internetu, případně jsou uvedeny v záručním listu Vašeho vysavače.

Publikováno: 04. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam