Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Za hemeroidy se nemusíte stydět, je však třeba je léčit

Neradi o nich mluvíme, ale mohou postihnout prakticky každého. Hemeroidy označují nepříjemné onemocnění cévního systému, jehož podstatou je rozšíření zápalu žil v oblasti konečníků. Můžete se s ním setkat také jako s píštělem nebo zlatou žílou, správný název je ovšem hemoroid. Termín pochází z řečtiny a vznikl složením slov éma a roi (únik a krev). Přesně tato slova totiž vystihují typické projevy hemeroidů – úniky krve.

Hemeroidy můžeme rozdělit na vnější a vnitřní. Vnější hemeroidy vypadají jako malé drobné hrudky na žilách v okolí řitního otvoru a jedná se tedy o klasické křečové žíly. Jsou poměrně snadno léčitelné a většinou u nich k zápalu a následné expanzi nedochází. Větší potíže nám působí vnitřní hemeroidy, které se objevují uvnitř konečníku. Jsou krvácivé, bolestivé a často produkují hlen. Většinou vznikají ve vzdálenosti 3 – 4 cm od análního kanálu.

Co je příčinou hemeroidů a jaká je prevence?

Mezi hlavní faktory, které mohou zapříčinit vznik hemeroidů, patří zejména sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Rizikovou skupinou jsou i lidé s nahoru kolísavým tlakem a jedlíci, kteří si potrpí na kořeněná jídla. Hemeroidy se objevují také v souvislosti s opakovanými zácpami nebo průjmy, různými onemocněními žilního systému a jízdou na kole. Mezi účinná preventivní opatření patří dostatek pohybu a odstranění nebo zmírnění výše uvedených faktorů. Máte-li sedavé zaměstnání, doporučujeme polštářek na židli.

Jak lze hemeroidy léčit?

Hemeroidy lze odstranit mnoha způsoby vždy závisí, v jakém stádiu se zrovna nacházejí. V „nejhorším“ případě lze hemeroidy odstranit laserem nebo chirurgicky, často však stačí i vhodný doplněk stravy (jeden z neznámějších je Hemoxin), léčivý čaj či sedací koupel z výluhu ořešáku. Kromě toho jsou na trhu také speciální čípky, sirupy a tablety. Předtím, než začnete se samoléčbou, vše prokonzultujte se svým lékařem. Nemáte se za co stydět, vždyť hemeroidy trpělo i mnoho slavných osobností…