Záclony a závěsy podle materiálu

Záclony a závěsy podle materiálu

Vyznáte se v materiálech závěsů a záclon? Pokud ne, trošku vás do nich zasvětíme. Záclony a závěsy, stejně jako bytový textil obecně, tedy kusové koberce a ložní povlečení, jsou nedílnou součástí interiéru. Jejich role je jak funkční, tak estetická. Záclony z funkčního hlediska zabraňují zvídavým pohledům kolemjdoucích a z toho estetického navozují v interiéru domáckou atmosféru a zútulňují jej. Závěsy pak prostory především zatemňují a v závislosti na zvoleném materiálu, vzoru a barvách se podílejí na celkovém dojmu z interiéru jako takového.

Organza a voál

Záclony se vyrábějí buď z přírodních, nebo umělých materiálů. Na pohled je bohužel těžké je od sebe rozeznat. Z průsvitných materiálů jmenujme především žakár, mušelín, voál a organzu. Majitelé moderních interiérů často volí luxusní organzu vynikající svým leskem a jemnými vypalovanými vzory. Je sice dražší (za m² zaplatíte zhruba 300 Kč), ale na oknech se skvěle vyjímá. Levnější variantou organzy pak je voál. O něco hrubší, ale také odolnější a s delší životností.

Batistované a crashované

Méně průsvitné jsou batistované záclony s typickou plátnovou vazbou. Přitom se vyrábějí z polyesteru. Velmi dobře se ale na oknech vyjímají hotové záclony crashované, pro něž je zase typický „zmačkaný“ efekt. V každém případě se nemusí žehlit.

Stoprocentní polyester, polypropylen a bavlna

Co se závěsů týče, zde se spolu s barvou a vzorem zaměřte především na stupeň zatemnění, jehož v interiéru chcete docílit. Stoprocentní zatemnění poskytují záclony zatemňovací neboli blackout. Zvolíte-li navíc třívrstvý materiál, zastoupí vám závěsy i funkci zvukového izolantu. Takové závěsy jsou ideální pro místnosti směřující na rušné ulice.

Poloprůhledné, lesklé a matné

Netoužíte-li po maximálním zatemnění, můžete zvolit závěsy poloprůhledně. S vysokým leskem či matné. Co se samotných materiálů týče, z těch neprůhledných jmenujme stoprocentní polyester, polypropylen, bavlnu i len. Látka také může být kombinovaná.

Publikováno: 13. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam