Zajímavosti o Máchově jezeře a tipy, proč zde strávit dovolenou

Zajímavosti o Máchově jezeře a tipy, proč zde strávit dovolenou

Léto je v plném proudu a pomalu zapomínáme na to, že jsme ještě relativně nedávno trčeli mezi čtyřmi stěnami svých domovů. Ovšem teď je všechno jinak a nezbývá, než naplánovat nezapomenutelnou dovolenou. Proč by měla vaše letošní volba padnout právě na Máchovo jezero? Prozradíme vám o něm několik zajímavostí a navrch přidáme tip, kde se komfortně ubytovat.

Věděli jste, že…

Máchovo jezero, lidově přezdívané Macháč, má hned několik názvů. Dříve neslo název Velký Dokeský rybník či jen Velký rybník. Vstup do vody je velmi pozvolný, ale nenechte se zmást – v nejhlubších místech má přibližně 5,2 m. Průměrná hloubka nádrže činí 2,2 m. V minulosti se Máchově jezeru připisovala hloubka přes 10 m, jenomže šlo o chybu. Máchovo jezero ve skutečnosti není jezero, nýbrž rybník. Nevzniklo přirozeně, ale uměle za vlády Karla IV. K Mácháči se váže spousta legend. Až si pronajmete chatky Máchovo jezero, vyprávějte si je po večerech s dětmi. Budou jako u vytržení, že se nachází na místě, kde se možná odehrávaly zvláštní příběhy. Třeba tu o Myším zámku nebo o mlynáři ve Starých Splavech. Uprostřed jezera leží dva krásné, ale veřejnosti nepřístupné zámky – Kachní jezero a Myší zámek. Nachází se na nich ornitologické rezervace. Na jihovýchodním břehu Máchova jezera leží Město Doksy, na severozápadním pak obec Staré Splavy. Místní občanská vybavenost je na dobré úrovni, nechybí kulturní střediska, a dokonce ani železniční nádraží. Během turistické sezóny je zde vskutku živo. Pokud se vydáte na severní břeh, objevíte Jarmilinu skálu, kde stál v letech 1936-1938 pomník Karla Hynka Máchy. V současné době je místo veřejnosti nepřístupné.

Kde se u Máchova jezera ubytovat?

Všem milovníkům romantiky nabízí Máchovo jezero chatky. Rekreační středisko Elite Staré Splavy má vlastní jídelnu, společné sociální zařízení, ohniště s možností zapůjčení grilu a další lákadla, díky kterým si dovolenou užijete plnými doušky.

Publikováno: 22. 06. 2021

Kategorie: Dovolená a cestování

Autor: Adam