Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Finance

Zdravotní pojištění v roce 2018: Novinky aneb Co byste měli vědět?

Tak jako každý rok, i v roce 2018 prošel systém zdravotního pojištění určitými změnami. Konkrétně jde rovnou o dvě poměrně významné novinky. Minimální měsíční záloha vzrostla o více než 100 Kč a studenti VŠ starší 26 let nyní spadají do nové skupiny pojištěnců.

Jak se změnily měsíční zálohy?

Plátcovství zdravotního pojištění je povinné pro každého, a to bez ohledu na to, zda si ho platíte sami jako OSVČ či OBZP, nebo ho za vás platí zaměstnavatel či stát. Výše minimálních záloh se počítá z výše průměrné mzdy, která v roce 2018 činí 29 979 Kč. Logicky tak vzrostla také výše minimální zálohy na 2024 Kč měsíčně, což je o 118 Kč více než v roce 2017. V praxi samozřejmě záleží také na platové třídě, do které zaměstnanec spadá.

Stoupla minimální mzda

V roce 2018 činí minimální mzda 12 200 Kč, což zapříčinilo zvýšení sociálního a zdravotního pojištění. Na výši minimální mzdy závisí výše měsíčních záloh pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) – momentálně je to 1647 Kč, tzn. o 162 Kč více než vloni.

Do skupiny OBZP patří nezaměstnané osoby neregistrované na ÚP, studenti středních a vysokých škol bez akreditace, osoby v domácnosti atd.

Státní pojištěnci

Vyměřovací základ je v roce 2018 vyšší také pro státní pojištěnce. V roce 2017 se jednalo o 920 Kč, nyní jde o 960 Kč. Do dané kategorie patří děti školou povinné, studenti ve věku do 26 let (za předpokladu studia na akreditované instituci), ženy na MD a osoby na RD, osoby v důchodu a osoby registrované na ÚP.

Nová skupina pojištěnců

S kategorií státních pojištěnců souvisí i druhá významná změna v oblasti zdravotního pojištění. Ještě v roce 2017 byli studenti starší 26 let považováni za neopatřené děti a nezbývalo jim, než si platit zdravotní pojištění ze svého. Nyní jsou státními pojištěnci také studenti doktorského studijního programu. Podmínkou je prezenční forma a standardní doba studia.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.